btbilgi

Temiz enerji kaynaklarından biri olan hidrojen, enerji sektöründe son yılların en çok konuşulan konularından biri. Özellikle elektrikli otomobillere küresel olarak geçiş sürecinde sabit olarak yer alıp almayacakları belli değil. Kısa süre önceye kadar Toyota gibi büyük markalar hidrojen yakıt hücreli araçları savunurken, genelde bataryalara doğru kayan bir eğilim görüyoruz. Ama bu alanda bilimsel gelişmeler de devam etmekte. Belki ünlü Fraunhofer Enstitüsü’nün geliştirdiği Powerpaste fikirleri değiştirebilir.

Şu anda var olan geleneksel hidrojen enerjisi sistemleri belli otomobiller ve daha büyük araçlar (kamyonlar, otobüsler, trenler gibi) için uygun görülüyor. Fakat özellikle motorsiklet ve scooter gibi küçük araçlara uygun olmamasının sebebi, hidrojen depolama çözümlerinin yüksek basınçlı ve büyük tanklar gerektirmesi. Fraunhofer araştırmacıları ise buna bir çözüm olarak, lityum bataryaların enerji yoğunluğunun 10 katı yoğunlukta hidrojen enerjisi depolayabilen bir materyal geliştirmiş.

Powerpaste: İçinde hidrojen enerjisi depolayan macun
Kaynak. Fraunhofer

Powerpaste adı verilen bu çözüm, özetle magnezyum hidrit bazlı bir macun. İçinde çok yoğun miktarda hidrojen barındıran macunun belli bir ısıda veya basınç altında depolanmasına gerek yok. Atmosferik basınçta depolanabilen macun, ihtiyaç olduğunda bir işlemden geçiriliyor ve içindeki yoğun hidrojen serbest bırakılıyor. Macunun 250 dereceye kadar sıcaklıklarda yapısını koruyabildiği, ayrıca aynı ağırlıkta 700 bar basınçlı bir H2 tankından daha fazla hidrojen taşıyabildiği aktarılıyor.

Macunun içindeki enerjiye ihtiyaç olduğunda, bir mekanizma macunu özel bir kapsüle itiyor ve burada suyla reaksiyona sokularak hidrojen açığa çıkıyor. Serbest bırakılma hızı dinamik olarak kontrol edilebilen hidrojenin enerji sağlaması için normal bir yakıt hücresine aktarılması yeterli. Bu sistem bir elektrikli motorsiklet veya scooter aracına entegre edildiğinde, aracı şarj etmek için tek yapılması gereken şey boşalmış macun kartuşunu araçtan söküp yerine dolu bir kartuş takmak kadar basit olacak.

Fraunhofer ekibi bu sistemin depolama ve taşıma kolaylığı sayesinde her türlü şarj istasyonunda kolayca sunulabileceğini aktarmakta. Powerpaste yapısı itibarı ile kolayca ölçeklenebilir olacak. Verilen örnekler arasında uçan dronlarda veya beyaz eşyalarda küçük ölçekli kullanımdan; yakıt hücreli arabalar, kamyonlar ve uçaklara giden büyük ölçekli kullanım alanları var. Fraunhofer 2021’in sonuna kadar bir tesis açıp macunu üretmeye ve sahada test etmeye başlamayı planlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.