btbilgi

Rüzgar enerjisi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her sene gelişmeye devam eden bir sektör. Bu alandaki en önemli kurumlardan olan Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği (WindEurope), 2020 yılının sektörel raporunu yayımladı. Rapora bakılırsa AB ülkeleri geçen yıl elektrik ihtiyaçlarının yüzde 16’sını rüzgar enerjisinden elde ederken, Türkiye ise toplam enerjisinin yaklaşık yüzde 9’unu rüzgardan toplamayı başardı. Bu da yaklaşık 10 milyon hanenin elektrik ihtiyacını karşılamaya yetiyor.

Raporda Avrupa çapında 2020 boyunca 14,7 GW kapasitede yeni rüzgar enerjisi santrali kurulduğu aktarılmış. Yeni kurulumlarla birlikte Avrupa’nın kurulu rüzgar gücü 220 GW kapasitesine ulaşmış durumda. Yeni devreye alınan rüzgar çiftliklerinin kapasitesinde ise 2019’a kıyasla yüzde 6 oranında düşüş saptanmış. Bu düşüşün ana sebebinin, Avrupa’nın COVID-19 salgını karşısında zorlanması olduğu belirtiliyor.

Rapora göre Avrupa’daki kurulu toplam 220 GW rüzgar enerjisi gücünün kara rüzgarı tarafı yaklaşık 195 GW, açık deniz rüzgarı tarafı ise 25 GW kapasiteye gelmiş. İlk üç sıradaki Almanya’nın 55 GW, İspanya’nın 27 GW ve İngiltere’nin 14 GW kurulu kara rüzgarı tesisi var. Onları sırası ile 18 GW ile Fransa, 11 GW ile İtalya ve 9,8 GW ile İsveç takip ediyor. Türkiye ise Avrupa genelinde sıralamasını koruyarak yedinci sırada kalmaya devam etti. Ülkemizin sahip olduğu kurulu kara rüzgarı enerji gücü ise 1.224 MW artışla 9 bin 305 MW oldu.

WindEurope raporunda Avrupa’nın gelecek 5 yıllık rüzgar enerjisine dair öngörüler de yer almakta. Buna göre önümüzdeki 5 yıl içinde yaklaşık 105 GW yeni rüzgar enerjisi kapasitesinin kurulması mümkün. En yüksek kapasitede kurulumu İngiltere’nin gerçekleştireceği, Türkiye’nin ise yaklaşık 20 GW’ye ulaşacağı tahmin edilmiş.

Açıklanan verileri ele alan Ülke Enerji firması, Türkiye’nin potansiyel rüzgar enerjisinin ancak beşte birine erişebildiğini belirtiyor. Ülkemizin potansiyel rüzgar gücünün yaklaşık 48 GW olduğu aktarılırken, Türkiye’nin salgın ve kısıtlamalara rağmen rüzgar alanında büyük oranda sıçrama göstermesinin ve 2020 yılında en çok kurulum gerçekleştiren altıncı ülke olmasının önemine değinilmiş. Yapılacak doğru yatırımlar ve gösterilen üstün gayretlerle, Türkiye’nin 2025 yılına kadar belli hedefleri tutturması söz konusu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.