btbilgi

İnsanlık salgın sürecine daha çabuk uyum sağlayabilmek için sırtını teknolojik araç ve çözümlere her zamankinden fazla dayamak zorunda kaldı. Birçok farklı alandaki teknoloji şirketleri de çalışmalarını hızlandırıp, projelerini tahminlerden önce pazara sunmak durumunda kaldılar. Araştırmalara göre, bazı sektörlerde gelecek beş sene içinde oluşması beklenen yenilikler son bir sene içinde uygulandı.

Küresel teknoloji devi LG, önde gelen araştırma kurumlarının trend raporlarından derlenen örneklerle bu dönüşümü ele almış. İşte LG’ye göre 2021’den itibaren hayatın içinde göreceğimiz beş önemli teknoloji konusu:

Yapay zeka

Yapay zeka kısa bir süre içinde hayal gücünden gerçeğe dönüştü ve hayatımızın rutinine karışmaya başladı bile. Yapay zeka hayatımıza bilimkurgu filmlerindeki gibi değil, hiç farkettirmeden giriyor. Akıllı telefonlarımızdaki ve akıllı hoparlör ürünlerindeki dijital asistanlardan, bankaların müşteri iletişim kanallarında kullandığı chatbot uygulamalarına kadar birçok yerde yapay zekanın desteğini görebiliyoruz.

Sanal/artırılmış gerçeklik

Küresel araştırma şirketi PwC’nin ‘Seeing is Believing’ (Görmek İnanmaktır) başlıklı raporunda, 2019’da pazar payı 46,4 milyar dolar olan Arıtırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) teknolojilerinin 2030 yılına kadar küresel ekonomiye 1,5 trilyon dolar ekleme potansiyeline sahip olduğu aktarılmakta.

Robotik

Robotlar da bilimkurgu filmlerinin ve romanlarının vazgeçilmez gelecek öğelerinden. Bu alandaki teknolojiler uzun zamandır endüstriyel sektörlerler kullanılıyor olsa bile, günlük hayata yeni yeni girmeye başladılar. Uluslararası Robotik Federasyonu’nun (IFR) açıklamasına göre ticari robot pazarı dünya çapında 11,2 milyar dolara ulaştı. Servis robotlarının oluştıracağı pazarın salgının etkisiyle payını ve önemini daha da artırması bekleniyor.

Uzaktan çalışma

PwC’ye göre, işverenlerin yüzde 80’inden fazlası uzaktan çalışmaya geçişin başarılı olduğunu söylüyor. İş, yaşam ve eğlence arasındaki çizgilerin bulanıklaşması çalışanların avantajına oldu. Çalışan bireyler ve aileler için daha iyi bir yaşam sunacak, üretkenliği artıracak karma teknoloji çözümleri günümüzün ve yakın geleceğin ihtiyaçlarına cevap verecekler.

Mobilite

Otomotiv endüstrisinin dijital dönüşümünün ilk adımı elektrikli otomobiller oldu. Onu 5G ağlarının ve hizmetlerinin yayılması ile otonom sürüş takip edecek. Geleneksel sürüş deneyimi bu teknolojiler sayesinde bambaşka bir şekil alacak. Firmalar bir yandan konfor ve verimliliği hedeflerken, bir yandan da güvenliği ön plana çıkartıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.