btbilgi

Son yıllarda hakkında çok konuşulan iki yenilikçi teknoloji var, bunlar sanal gerçeklik (VR) ve artırlmış gerçeklik (AR). VR kullanıcıyı tamamen sanal bir dünyanın içine yerleştirirken, AR ise içinde bulunduğumuz fiziksel alanı dijital öğelerle destekleyerek genişletmekte. İki teknoloji de eğlence başta olmak üzere farklı sektörlerde çeşitli kullanım alanlarına sahip. Sanal gerçeklik gözlüklerini son birkaç yıldır giderek gelişen bir olgunlukla pazarda görüyoruz. Fakat henüz artırılmış gerçeklik gözlükleri beklenen büyük patlamasını gerçekleştiremedi. Qualcomm’un XR1 referans tasarımı buna bir son verebilir.

Sektörde henüz tüketicilere yönelik AR ürünleri görmememizin sebebi, henüz bu teknolojinin seri üretilip her eve girecek kadar olgunlaşmamış olması. Her ne kadar Microsoft gibi teknoloji devleri artırılmış gerçeklik gözlükleri üretiyor olsa da, bunlar son tüketiciye yönelik değil, daha çok endüstriyel projelere uygun ürünler.

Qualcomm’a göre ise, artırılmış gerçeklik gözlükleri günlük hayatta üretkenliği artırma potansiyeline sahip. Kullanıcılar bu gözlüklerle istedikleri her yerde görüş alanları içinde dev sanal ekranlar oluşturabilir, fiziksel monitörler olmadan birden fazla uygulama görüntüleyebilir. XR1 AR gözlüğü tam da bu iş için geliştirilmiş. Artırılmış gerçekliğin geleceğine ve günlük yaşamımızdaki rolüne yenilikçi bir bakış sunmayı hedefleyen bu referans tasarım, tüketici elektroniği firmalarına kendilerine özel AR ürünleri yaratmak için bir şablon sağlayacak.

Firmanın şablon tasarımında, 90 Hz’de 1920×1080 Full HD çözünürlüğe sahip 0,71 inçlik mikro OLED ekranlar bulunuyor. Onları entegre iki hoparlör ve üç mikrofon desteklemekte. Gözlüğün içindeki entegre işlem birimi sayesinde, gözlüğün fiziksel dünya üzerine yansıtması gerken yüksek çözünürlüklü görüntülerin bilgi işlem iş yükünün bir kısmı gözlük üzerinde gerçekleştirilebilecek. Gözlüğün problemsiz bir artırılmış gerçeklik deneyimi için hareket bulanıklığı (motion blur) engelleme yeteneğine sahip olacağı da aktarılmakta. Bir dizi sensör ve kamera ile de kullanıcının kafa ve el takibi yapılacak; ayrıca hareket algılama ve oda içinde hareket takip gibi özelliklere kavuşacak.

XR1 gözlüğünün bir akıllı telefona, Windows PC‘ye veya özel işlem birimine bağlı şekilde çalışması planlanmış. Sanal ekranlar açma dışında, geliştirme ekibinin iki boyutlu akıllı telefon uygulamalarının sanal pencereler olarak açılmasını mümkün kılacak uygulama çerçevesi üzerinde çalıştığı da aktarılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.