btbilgi

Sıfırdan bir masaüstü bilgisayar inşa etmek, onu tamir veya modifiye etmek hala herkesin hakkıyla yapabileceği bir iş değil. Çok fazla parça ve kombinasyon olması, ayrıca dikkat edilmesi gereken tonla donanım ve yazılım sorunu bunu epeyce zorlu hale getiriyor. Dizüstü bilgisayarlar ise daha kompakt ve basit yapıda olmalarına rağmen, kulllanıcıların onları kendilerinin inşa edip tamir etmesi neredeyse imkansız. Modifiye etmek ise çoğu zaman sadece bellek modülü eklemekle sınırlı kalıyor. Fakat Framework Laptop bunların hepsini değiştirebilir.

Kaliforniya kökenli startup Framework’ün amacı kolayca özelleştirilebilecek, yükseltilebilecek ve onarılabilecek kaliteli elektronik ürünler sunmak şeklinde özetlenmekte. İşte bu amaçla da Framework Laptop isimli dizüstü bilgisayarlarını piyasaya sürecekler. Cihaz modüler yapısı sayesinde farklı parçalarla inşa edilip farklı amaçlara hizmet edebilme iddiası ile geliyor.

Dizüstü bilgisayarın baz modeli 2.256 x 1.504 piksel çözünürlüklü 13,5 inç ekranla, 11’inci nesil Intel Core işlemci ile, 64 GB’a kadar DDR4 RAM bellekle ve 4 TB (veya daha fazla) Gen 4 NVMe depolama birimi ile satılacak. 1,3 kilogram ağırlığındaki dizüstü, tümü Windows 10 Home veya Pro işletim sistemi çalıştıran önceden yapılandırılmış bir dizi modelde sunulacak. Ama cihazlarını sıfırdan özelleştirmek isteyenlere de bir ‘kendin yap’ sürümü sunulması planlanmış.

Cihazın dış kabuğu yüzde 50 geri dönüştürülmüş alüminyumdan yapılmış. Düşük profilli klavyesi 1,5 mm tuş hareket mesafesine sahip. 15,85 mm kalınlığındaki bilgisayarı 55 W/s kapasiteli bir batarya besliyor. Video için saniyede 60 kare kayıt kapasiteli 1080p web kamerası var, gizlilik isteyenler kamerayı bir donanımsal buton ile açıp kapatabilecekler. Şirket dizüstü bilgisayarın imalatında ortalama yüzde 30 tüketici sonrası geri dönüştürülmüş plastik kullanmayı hedeflediğini söylemiş.

Framework Laptop tam modüler özelliği sayesinde birçok avantaj sağlıyor. Mesela yeni sürümleri çıktıkça anakart performansı artırmak ya da yeni beceriler eklemek için komple değiştirilebilecek. Bir genişletme kartı sistemi sayesinde de kullanıcılar farklı özellikler ekleyebilecekler. Batarya, ekran, klavye ve başka bileşenlerin de kolayca değiştirilebileceği ifade edilmiş. Firma bu yaklaşım ile ürünlerinin ömrünü uzatmayı ve elektronik atıklarının azaltılabilmesini umut ediyor.

Bu ilginç modüler bilgisayarın 2021’in yaz aylarında satışa çıkması beklenmekte. İlgilenenler e-posta grubuna üye olup haberleri heyecanla bekleyebilirler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.