btbilgi

2020 yılında Koronavirüs salgınından dolayı zorlanan işletmelerin büyümeye değil, kendilerini kurtamaya odaklandığını gördük. 2021 yılı itibarı ile bu durumun değişmesi, salgın sonrası dünyada planların bir kere daha değiştirilmesi gerekecek. Çalışanların bir kısmı ofislere hevesle dönmek isterken, bir kısmı da uzaktan çalışmayı devam ettirebilmek için daha az maaş almaya bile razı. Çalışanlar bu şekilde ikiye bölünmüşken, işletmelerin hibrit bir iş gücü oluşturmaları gayet olası bir senaryo.

Citrix tarafından gerçekleştirilen bir araştırmanın bu fikri destekleyen sonuçları, ‘Work 2035’ (iş Gücü 2035) başlıklı raporda aktarılmakta. Rapora bakılırsa katılımcıların büyük kısmı (yüzde 82) uzaktan çalışmanın salgın sonrasında daha yaygın olacağını kabul ediyor. Yetenekli çalışanlar ise, salgın sonrasında pozisyonlarında kalmak için kendilerine uzaktan ve esnek çalışma seçeneklerinin işletmeleri tarafından sunulmasını beklemekte.

Uzaktan çalışma kalıcı olmazsa çalışanlar kaybedilebilirKatılımcıların yüzde 55’i işletmelerin esnek çalışma seçenekleri sunmamaları durumunda yetenekli çalışanları ellerinden kaçıracaklarını savunmakta. Ayrıca yüzde 45’i ise iş değiştirme halinde, yeni şirketi yalnızca esnek ve uzaktan çalışma seçenekleri sunan bir pozisyon teklif ederse kabul edeceğini söylemiş. Katılımcıların yarısından fazlası (yüzde 53) bir adım daha ileri giderek, uzaktan çalışma politikalarının devlet tarafından düzenlenmesini istemekte.

Çalışanların sadece küçük bir kısmı (yüzde 21) salgının iş yaşamları ve kariyerleri üzerinde olumsuz etkisi olduğunu hissetmiş. Tam tersi şekilde, üç çalışandan biri (yüzde 28) yeni iş düzenlerinin esneklik ve genel performans bakımından olumlu etkisi olduğuna inanıyor. Yüzde 41 kadarı işe gidip gelmek zorunda olmamasının çeşitli avantajlar sağladığını düşünmekte. Bu avantajlar arasında aile ile daha fazla zaman geçirmek (yüzde 17), hobi edinmek (yüzde 12) veya daha fazla uyuyabilmek (yüzde 15) başlıcaları.

Uzaktan çalışma kalıcı olmazsa çalışanlar kaybedilebilirHer ne kadar fiziksel ofislere dönme konusunda farklı raporlardan farklı sonuçlar çıkabilse de, Citrix’in araştırmasına katılanların yarısı (yüzde 52) salgın sonrasında hem ofisten hem de uzaktan çalışabileceği hibrit bir modeli tercih edeceğini belirtmiş. Çalışanların sadece az bir kısmı (yüzde 14) yeniden her gün ofis ortamına dönmek istiyor.

Uzaktan çalışma kalıcı olmazsa çalışanlar kaybedilebilirUzaktan çalışma sonucunda çalışanlar olumlu deneyimler edinmiş olsa da, bu durumdan memnun olmayanlar da çok. Katılımcıların yaklaşık üçte biri (yüzde 36) akıl sağlığının son 12 ayda bozulduğunu hissetmiş. Ayrıca katılımcıların yüzde 89’u zihinsel ve/veya fiziksel esenliği destekleyen bir şirket kültürünü aynı ölçüde önemli olarak gördüğünü aktarmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.