btbilgi

Kriptoparalar son yılların en çok konuşulan konularından biri oldu. Başta Bitcoin olmak üzere dijital paraların hızla değer kazanması ve aynı şekilde değer kaybetme ihtimali, yatırımcıları ve potansiyel kullanıcıları devamlı bir merak içinde tutuyor. Yapılan yatırımlar ve televizyonda çıkan haberler de tüketicilerin kriptoparalarla ilgilenmesini sağladı. Ama bu dünyada her şey toz pembe değil. Çünkü Türk kriptopara kullanıcılarının çok fazla şikayeti var.

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) yeni bir raporuna bakılırsa, nüfusa oranla en çok kriptopara kullanan ülkeler arasında Türkiye yüzde 16 ile dünyada 4’ncü. Ayrıca ülkemiz Avrupa sıralamasında da ilk sırada yer alıyor. Hızla artan ilgi, ne yazık ki başarılı bir ekosistemi beraberinde getirmemekte. Şikayetvar sitesinin aktardığı bilgilere göre, dijital para borsaları ile ilgili 2018’de 2 bin 40, 2019’da 734 ve 2020 yılında 7 bin 425 şikayet yapılmış durumda. 2019 -2020 yılları arasında karşılaştırma yapılınca, kriptopara şikayetlerindeki artış oranı yüzde 912 olarak saptanmış. 2021’nin ilk iki ayında ise şikayetlerin sene bazında defalarca katlanarak arttığı belirtiliyor.

Kriptopara kullanıcılarının şikayetlerine bakılınca, asıl sorunun Türkiye’deki dijital para borsalarından ve değişim yapan platformlardan kaynaklandığı anlaşılıyor. Şikayetvar sitesinde sıkıntılarını aktaran kullanıcıların bazıları yaşadıklarını şöyle anlatmakta:

“Aynı gün yaptığım alış-satış işlemlerinden yüksek komisyon ücretleri alındı. Aynı kripto para birimiyle aynı gün içinde aynı tutarda alış-satış işlemi yapıyorum. Bir işlemden 4 lira alırken diğerinden 8 lira komisyon kesiyor. Kafasına göre farklı farklı kesintiler yapılmış.”
“Kripto paramı başka hesaba aktarmak istiyorum cüzdan adresi yanlış diyor. Hangi coin’de denersem deneyim hep aynı hata. Destek ekibi zaten yok. Kripto para piyasasında mail ile çalışan destek ekibi mi olur?”
“Para çekim işlemim sırasında telefonuma onay kodu gelmiyor. Dolayısıyla para çekme işlemimi gerçekleştiremiyorum. Mail yazarak sorunumu ifade ettim ancak geri dönüş alamadım.”
“Kripto para alım satım uygulamasından para çek komutu verdim acil paraya ihtiyacım var ama işlem onaylanmıyor. Para yatırırken maksimum 2 dakikada işlem gerçekleşirken para çekmede böyle problem olmamalı hem güven sarsıyor hem insan korkuyor.”
“Uygulamadan belli bir miktar kripto para aldım. Ancak aldığım kripto paranın üstünde hiçbir emir/engel vesaire olmamasına rağmen satamıyorum.”
“Borsanın yükseldiği anda sistemlerini kapatıp işlem yapılmasını izin vermeyen firma beni çok büyük zarara uğrattı. Lütfen artık biri bunlara bir dur desin. Ben ve benim gibi birçok insan mağdur olduk!”
“Hesabımdaki hiçbir kripto para gözükmüyor, hiçbir şekilde iletişime geçemedim. 10 bin dolarlık yatırımım vardı. Hiçbir şey gözükmüyor bunun sebebi nedir? Bu kadar sağlam bir sitede ilk defa böyle bir sorun yaşıyorum.”
“Kripto para alım satımı yapıyorum. Kaç defa denedim ve gözlemledim. Ben kripto parayı almadan önce hızlı hızlı artıyor, ama ne tesadüftür ki her alımdan sonra bu yükselmeler duruyor ya da hızlıca düşüyor. Bunun tesadüf olmadığını düşünüyorum.”

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.