btbilgi

Dronlar son yıllarda her yerde karşımıza çıkan cihazlar haline gelmeye başladı. Daha şimdiden birçok sektörde profesyonel olarak da kullanılan uçan dron türleri, yakın gelecekte de birçok ilginç uygulamada kullanılacak gibi. Bunlardan biri, Honda firmasının yeni başvurduğu patentlerden birinde görülebilmekte. Bu patent bir elektrikli motorsikletin kuyruk bölümüne entegre bir uçan drondan bahsediyor.

Firmanın patenti bu uygulamanın kullanım alanları hakkında çok fazla ayrıntıya girmese de, en azından nasıl çalışacağı konusunda gayet dolu. Cycle World sitesinin duyurduğu patentteki çizimler ve açıklamalar bakılırsa, motorsikletin arka kuyruk kutusunda bir dört pervaneli helikopter dron var. Kutunun kendisi normal durumda kapalı olacak. Açıldığında ise içindeki dron aktive edilebilecek.

Honda patentinde elektrikli motorsiklet ve dron kombo
Kaynak: Cycle World

Patente bakılırsa uçan dron kutunun içinde çalışmaya başlıyori, ardından da olduğu yerde havalanıyor. Havalandığında pervane parçaları iki yana açılarak genişliyor ve cihazın stabilitesi artıyor. Verilen bilgiye göre dron motorsikletin sürücüsünden komut almaksızın kendi kendine hareket edebilecek. Dronun otonom yön bulma ve takip özellikleri mevcut. Bu sayede motorsikletin arkasından veya üzerinden uçarak beraber hareket edebilir.

Honda patentinde bu dronun kullanım alanları için bazı örnekler verilmiş. Bu örneklerin yeterince ayrıntılandırılmadığına bakarak, Honda’nın sadece parlak gibi görünen bir fikri bir an önce patentleme çabası içinde olduğu söylenebilir.

Batarya kuryesi

Patentte anlatılan uygulamalardan biri, dronun elektrikli motosiklet için değiştirilebilir bataryaları araca ve araçtan şarj istasyonlarına taşıması. Bu uygulamanın, elektrikli motorsiket bataryalarının ağırlığı ve büyüklüğü açısından drona zorluk çıkartabileceği savunulmakta.

Honda patentinde elektrikli motorsiklet ve dron kombo
Kaynak: Cycle World

Keşif uçağı

Bir diğer uygulama ise, trafikte takılı kalındığında dronun motorsikletten havalanıp çevreyi gözleyecek bir yardımcıya dönüşmesi. Akıllı telefonlardaki trafik durumu destekli navigasyon uygulamalarını yeterli bulmayan kullanıcıların böyle bir çözüme başvurması mümkün denilmiş. Ayrıca aracın ilerleyemediği arazilerde etrafın havadan gözlenmesi ve bir yol bulunması için de kullanılabilir.

Soğutma desteği

Dronun bir başka kullanım alanı olarak, motorsiklet için potansiyel bir soğutma destek sistemi belirtilmiş. Dron aktif kullanılmadığı zaman pervaneleri yardımı ile motor ve bataryadan yükselen sıcak havayı atmak için kullanılabilir deniliyor. Fakat böyle bir mekanizmanın motorsikletteki havalandırmaya ne kadar etki edeceği somut biçimde anlatılmamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.