btbilgi

COVID-19 salgınında herkesin evlere kapanması, fiziksel dünyada karşılanamayan eğlence talebinin online ortama taşınması ile sonuçlandı. Sosyal hayatın sınırlandığı karantina ayları boyunca, online oyunlar ve dijital yayın platformları tüm dünyanın ilgi odağı haline geldi. Giderek yükselen bu dalgadan sadece eski servisler değil, yeni kurulan servisler de faydalanmayı başardılar.

Dijital yayın platformları denilince bu aralar akla ilk gelen marka olan Netflix 1997 yılında hizmete açılmıştı. Onu Apple TV, Amazon Prime Video gibi platformlar izlerken Türkiye’de de bize özel servisler görmeye başladık. Netflix’in sunduğu içerik hizmetinin bir benzeri ülkemizde BluTv, PuhuTV ve MUBİ ile sunulmaya başlandı. 2021 yılında ise Exxen ve Gain gibi yeni dijital yayın platformlarının yayına başladıklarını ve salgının yarattığı eğlence ihtiyacı sayesinde hızla ilgiyi artırdıklarını gördük.

Türkiye çapında çalışan Medya Takip Merkezi (MTM), kullanıcı sayısı ve popülaritesi geçtiğimiz yıl epeyce artan dijital yayın platformlarının medya yansımalarını bir raporda incelemiş. Kısmi kullanıcılara sahip olan tüm platformlar 2016 yılında medyada (yazılı basın, görsel basın ve internet) toplam 6 bin 547 haberde yer almış. 2017 yılında ise tüm yayın platformları ile ilgili haberler neredeyse 4 katına çıkarak 23 bin 766 habere konu olmuş.

Dijital yayın platformlarına 2018 yılında toplam 49 bin 898 haberde yer verilirken, 2019 yılında platformlar 113 bin 313 haberde yer almışlar. 2020 ise salgın sebebiyle hem sosyal kısıtlamaların, hem de platformlardaki içeriklerin en çok izlendiği yıl olarak dikkati çekmekte. Yeni açılan dijital yayın platformları ile birlikte toplam 139 bin 497 haberde bahsedilirken, medyada son 5 yıl içerisinde toplam 333 bin 19 haberde bu servislere yer verildiği aktarılıyor.

Servislerin medyada bu kadar çok yer bulmasının ana sebeplerinden biri yayınlanan başarılı içeriklerin tanıtılması, bir diğeri ise geniş kitlelerce eleştirilen ve beğenilmeyen yerli/yabancı yapımlar olarak gösterilmiş.

MTM tarafından yapılan basın taramalarına göre 2020’de kaliteli ve bol içerik üreten Netflix, 114 bin 963 haberde konuşularak 2020 yılının en popüler dijital yayın platformu ünvanını elinde tutuyor. Onu 11 bin 110 haberde yer alan BluTV takip ederken, ülkemizde 2020 yılında devreye sokulan Amazon Prime Video 6 bin 652 haber ile üçüncü sırada yer alıyor. 3 bin 662 haber ile PuhuTV dördüncü ve 2 bin 460 haber ile yine 2020’de başlatılan Exxen beşinci.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.