btbilgi

Uzaktan çalışmaya geçiş, işte çalışarak geçirdiğimiz zamanla kişisel zaman arasındaki sınırları tamamen birbirine karıştırmış durumda. Geçen sene yapılan araştırmalar evden çalışanların birçok sıkıntı yaşadıklarını gösterdi. Aile üyeleri yüzünden dikkatin dağılması, verimsizlik, ev işlerinin iş saatlerinde yapılma zorunluluğu gibi şikayetler tüm beyaz yakalı çalışanlardan geldi. Tüm çalışanlar arasında ise, BT güvenlik ekiplerinin fazladan zor zamanlar geçirdikleri saptanmış.

Siber güvenlik işleri, hem üretkenliği hem de çalışma motivasyonunu etkileyen rutin ve tekrarlayan görevlerden oluşabilmekte. Evden çalışma düzeni ise, bu çok hassas ve önemli görevlerin hakkı ile yapılamaması ile sonuçlanabilmekte. Bir başka etkisi ise BT güvenlik çalışanlarının yaşadıkları yoğun stresi yüzünden iş dışı aktivitelerine daha fazla yönelmesi olmuş. İşin can sıkıcı kısmı, bu ekiplerin stresi o kadar yüksek ki fiziksel ofislerde bile benzer kaçışlara başvuruyorlar.

Konuyla ilgili olarak, güvenlik firması Kaspersky’nin ‘Managing your IT security team’ (BT güvenliği ekibinizi yönetme) başlıklı raporu faydalı bilgiler veriyor. Dünya çapında 5 bin 200’den fazla BT ve siber güvenlik uygulayıcısının katıldığı araştırmada, META (Orta Doğu, Türkiye, Afrika) Bölgesi’ndeki BT Güvenliği personellerinin yüzde 90’ının mesai saatleri içinde boş zaman aktivitelerine katıldığı ortaya konmakta. Genel olarak bu hobilere ayrılan zamanın haftada altı saati bulduğu ve şirketin genelindeki personelden bir saat daha fazla olduğu da aktarılıyor.

Araştırmaya göre BT güvenlik personelinin işyerinde en çok yaptığı iş dışı etkinlikler arasında haber okumak (yüzde 37), YouTube‘da video izlemek (yüzde 44), film veya dizi izlemek (yüzde 31) var. Katılımcıların üçte biri ise zamanını fiziksel egzersiz yapmaya (yüzde 35) ve profesyonel bilgi kaynaklarını okumaya (yüzde 30) ayırmakta.

BT güvenliği çalışanlarının neredeyse yarısı (yüzde 47) meslektaşlarının yüksek iş yükleri nedeniyle işten ayrıldığına inanırken, tüm departmanlarda çalışanların yüzde 41’i bu görüşü desteklediklerini söylemiş. Katılımcıların neredeyse yarısı (yüzde 48) bu durumun işten kaynaklanan dikkat dağınıklığının can sıkıntısı veya iş eksikliğinden ziyade, görevler arasında bir ara verme ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Evden çalışma ise tüm sorumluluklara ve görevlere ek olarak, standart 9-5 çalışma saatleri dışına taşabilen bir iş yapma sürecine yol açtı.

Raporda uzun iş günlerinde ve özellikle de evden çalışma sürecinde çalışanların mola vermelerinin daha da önemli olduğuna değiniliyor. Çalışanların bunu yaptıkları için cezalandırılmaması, aksine böylece daha uzun süre üretken kalabilecekleri savunulmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.