btbilgi

Koronavirüs yüzünden oluşan yeni uzaktan çalışma ortamları, şirketlerin uzaktan bağlantı yapan cihazları kullanmaya geçişini hızlandırdı. 2020’de işletmeler iş süreçlerini ve üretkenliği korumaya çalışırken, bir yandan da güvenli uzaktan erişim çözümlerini devreye almaya uğraştılar. Geçtiğimiz seneden itibaren bu konunun tüm şirketler ve kurumlar için önemini koruyacağı, güvenlik uzmanları tarafından aktarılmakta.

Uzaktan çalışma ile ilgili bilgi veren Komtera Teknoloji firması, Wandera’nın bir araştırmasına işaret ediyor. Bu araştırmaya göre uzak cihazlara yönelik kötü niyetli yazılım (malware) tehdidine maruz kalan şirketlerin oranı, 2019’daki yüzde 37’den 2020’de yüzde 52’ye yükselmiş durumda. Bu yazılımların yüzde 37’sinin saldırıdan sonra kurumsal e-postalara, yüzde 11’inin ise bulut depolama alanına erişmeye devam ettiği de saptanmış.

Her ne kadar 2020 yılında herkes küçük ya da büyük bir şekilde siber güvenlik vakaları ile karşılaşmış olsa da, uzaktan çalışma eğilimi kolayca yok olup gitmeyecek. Gartner’a bakılırsa dünya çapındaki her dört işletmenin üçü (yüzde 74), salgından sonra her şey normale dönse bile uzaktan çalışma yöntemlerini bir şekilde devam ettirmeye niyetli. İşletmelerin yüzde 25 kadarı ise, ofislerde çalışanların en az beşte birini (yüzde 20) kalıcı biçimde uzaktan çalışmada tutmak istiyor.

Uzaktan kurumsal ağlara erişen cihazlar için birçok çözüm bulunsa da, yeterli siber güvenlik önlemi alınmadığında siber suçluların ekmeğine kendi ellerimizle yağ sürüyoruz. Komtera Teknoloji buna yol açmamak için bazı yapılması gerekenleri şöyle sıralamış:

  • Bütün verileriniz için koruma sağlarken önem sıralarını da belirleyin ve en önemli olanların direncini artırın.
  • Güvenlik sisteminizin hangi kısımlarında eksikliklerin olduğunu ortaya çıkarmak için güvenlik ekibinizde iyi niyetli hackerlar bulundurun ve onlarla siber saldırı simülasyonları düzenleyerek analiz yapın.
  • Güncel teknolojilerle oluşturulmuş, ileri davranış gözlemleme teknikleri kullanan programlardan faydalanın ve savunma sistemlerinizi otomatik hale getirin.
  • Güvenliğinizin durumunu ve hareketleri sürekli inceleyip anormal aktiviteleri sürekli takip ederek saldırı ihtimalini azaltın.
  • BT güvenliği ekibinizin başında, saldırı anında inisiyatif alma becerisine sahip, proaktif çalışabilen bir uzman bulundurun.
  • Güvenlik uzmanının görevlerini yeniden gözden geçirin ve sektöre uyumlu, teknolojideki güncel gelişmelere ilgili ve değişen siber tehditlere karşı tetikte olan biriyle çalışın.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.