btbilgi

COVID-19 salgınının yarattığı zorlukların bazıları daha önce dünya çapında bu çapta hiç yaşanmamıştı. Bunlar arasında toplumların hep birlikte evlere kapanması ve karantina süreci boyunca evden çalışma veya uzaktan öğrenim görme zorunluluğu var. Her ne kadar aşılar hazırlanmış ve uygulanıyor olsa da, salgın sürecinden sonra tüm yaşananların insanlarda yarattığı etkilerin devam edeceği tahmin ediliyor. Bu deneyimler işletmelerin de önceliklerini yeniden belirlemelerine neden oldu. Yeni önceliklerin arasında daha sürdürülebilir stratejiler geliştirmek başlarda yer alıyor.

2004 yılından beri ‘Sustainability Report’ (Sürdürülebilirlik Endeksi Raporu) çalışmasını yayımlayan Epson, bu sene de 2020 yılının araştırma verilerini analiz etmiş. Epson yeni raporda evden çalışan kişilerin ve işletmelerinin sürdürülebilirlik konularına bakış açısını inceliyor. Salgın ayları boyunca işletmelerin aniden değişen hedefleri arasında ayakta kalma ve iş süreçlerini aksatmama gibi konular vardı. Fakat salgın sonrasında odakların değişeceğine inanılmakta.

Salgın sırasında Avrupa ve Orta Doğu’daki işletmelerin dörtte birinden azı, sürdürülebilirlik ve sosyal sorunları ilk üç öncelikleri arasında değerlendirmiş. Buna karşın işletmelerin yüzde 65’i çevre ve sosyal sorunların salgının ardından daha önemli hale geleceğine inandıklarını ifade ediyor. Olumlu gelecek planlaması söz konusu olduğunda, bilgi teknolojileri karar vericilerinin yüzde 79’u salgından sonra çevresel ve sosyal sorunların öneminin artmasını bekliyor.

Hem ofisten çalışanlar hem de evden çalışanlar, çevre faktörlerinin kendi kullanımları için sağlanan ürünlerde önemli bir rol oynaması gerektiğini söyledi. Katılımcıların yüzde 70’i, evden çalışma teknolojilerinin uzun ömürlü, enerji verimliliğine sahip, sürdürülebilir veya israfı azaltıyor olması gerektiğini öne sürüyor. Ayrıca katılımcıların yüzde 83’ü satın aldıkları ürün ve hizmetlerin çevresel ve sosyal kimlik bilgilerinin önemli olduğuna inanmakta. Çalışanların yüzde 81 kadarı, işverenlerinin sosyal ve çevresel sorunları desteklemesinin onlar için önemli olduğunu açıklıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.