btbilgi

Bir adalar topluluğu üzerinde yerleşmiş olan Japonya, her devirde yüksek seviyede sismik aktiviteye maruz kalmıştır. Sadece depremler değil, aynı zamanda okyanusta gerçekleşen büyük depremlerden sonra gerçekleşen tsunamiler de ülke için ciddi problemler oluşturmakta. Yakın geçmişte yaşanan en büyük sıkıntılardan biri olarak Fukushima nükleer santrali felaketi verilebilir. 2011 yılında yaşanan felaket, kıyıya göreceli olarak yakın bir noktada bulunan nükleer santrale vuran 14 metrelik tsunami sonucunda oluşmuştu.

Japon devleti her daim deprem ve tsunami tehditlerine karşı hazırlıklı olmak durumunda. Acil durum ekipleri bir felaket oluştuğu anda buna yanıt vermek ve kurtarma çalışmalarına başlamakla yükümlü. Onlara yardımcı olabilmek amacı ile Japon mühendisler devamlı olarak deprem algılama ve erken uyarı sistemleri geliştiriyorlar. Böylece depremleri ve onlardan sonra oluşabilecek tsunami dalgalarını en kısa sürede yakalayıp, acil durum ekiplerini doğru noktalara yönlendirmek mümkün olabilmekte.

Bu sistemlerden en yenisi, tsunamilerin kıyı bölgelerini nasıl etkileyeceğine dair hızlı tahminler verebilen bir yapay zeka. Yapay zekanın iki önemli özelliği var. Birincisi dünyanın en güçlü süperbilgisayarlarından biri sayesinde üretilmiş olması. Diğeri ise doğru tahminler vermek için bir süperbilgisayara ihtiyaç duyulmaması. Bu yapay zeka herhangi bir PC üzerinde çalıştırılabiliyor.

Yapay zeka 2020’nin Haziran ayında devreye alınan ve dünya çapında Top 500 süperbilgisayar listesinin tepesine yerleşen Fugaku sayesinde gerçekleşebilmiş. Riken ve Fujitsu tarafından geliştirilen süperbilgisayar, çalıştırıldıktan sonra karma bir ekip tarafından yapay zekanın hazırlanması için kullanılmış. Fujitsu, Tohoku Üniversitesi ve Tokyo Üniversitesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacıların beraberce oluşturdukları tahmin algoritması, Fugaku üzerinde meydana getirilmiş olası 20 bin farklı tsunami senaryosu ile eğitilmiş.

Süperbilgisayar yapımı yapay zeka ile tsunami tahmini
Kaynak: Fujitsu

Eğitimi tamamlanan yapay zekanın en dikkat çekici yanlarından biri, normal bir PC’de çalıştırılıp anında dalga formu ve alan etkisi tahminleri alınabilmesi. Denemelerde yapay zekanın yaptığı bir Tokyo Körfezi sel yayılma tahmin modeli, Japonya Kabine Ofisi tarafından oluşturulan bir sel tahmin modeli ile karşılaştırılmış. Yapay zekanın büyük ölçüde eşleşme sağlayabildiği bilgisi veriliyor.

Sistemin PC’lerde çalışması sayesinde, yazılım geliştiricilerin yapay zekaya dayalı çeşitli uygulamalar geliştirmelerinin yolu açılıyor. Bu da acil durum ekiplerinin eline kolay kullanılır ve hızlı erken tespit uygulamaları verilebilmesi anlamına gelmekte. Tsunamilerin araziler, binalar, yollar ve altyapılar üzerindeki sel etkilerinin neredeyse gerçek zamanlı olarak tahmin edilebilmesi, daha fazla hayatın kurtarılması ile sonuçlanabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.