btbilgi

2018’de NASA’nın (ABD Uzay Araştırmaları Ajansı) açıkladığı projelerden biri, Ay yörüngesine yerleştirilecek kalıcı bir uzay istasyonuydu. ‘Lunar Orbital Platform-Gateway’ (Ay Yörünge İstasyonu-Geçiş Kapısı) isimli proje, insanlı Ay ve Mars görevleri için bir çıkış platformu oluşturmak amacıyla planlanmaktaydı. Yeni verilen bir bilgiye göre, bu istasyonun ilk modülleri 2024 yılında SpaceX firması tarafından uzaya gönderilecek.

NASA yaptığı resmi açıklamada, Ay yörüngesinde inşa edilecek uzay istasyonunun ilk parçalarının bir SpaceX Falcon Heavy roketi ile yollanacağını söylüyor. İstasyonun ilk çekirdek parçalarının yerleşim birimi ve itiş modülü olması planlanmış. Bu parçaların 2024 yılının Mayıs ayında uzaya yollanması hedeflenmekte.

İstasyon ABD’nin tekrardan Ay’a veya nihai olarak da Mars’a astronot gönderme isteğinin ilk adımlarından biri. Artemis Programı adı verilen bu planda, Ay’a yapılacak yeni insanlı görevlerin daha sonraki insanlı Mars görevi için hazırlık aşaması olacağı belirtiliyordu. NASA insanlı Ay görevleri sayesinde, Mars’ta kurulacak kalıcı bir insanlı üs için deneyler ve incelemeler yapacak.

Gateway isimli Ay yörüngesi istasyonu tamamlandığında, Uluslararası Uzay İstasyonu‘nun (ISS) yaklaşık altıda biri büyüklüğünde olacağı aktarılmakta. Yeni istasyon da aynı ISS gibi, tehlikeli nesnelerden kaçınmak için pozisyonunu değitirebilme yeteneğine sahip olacak. İstasyonun iki ana parçasından biri olan ‘Habitation and Logistics Outpost’ (HALO), yani yerleşim ve lojistik modülü Northrop Grumman tarafından; ‘Power and Propulsion Element’ (PPE), yani güç ve itiş modülü de Maxar Technologies tarafından tasarlanıp imal edilecek. SpaceX ise bu modülleri 331,8 milyon dolarlık sözleşme karşılığında, bir Falcon Heavy roketi aracılığı ile yörüngeye ulaştıracak.

HALO modülü mürettebatın yaşam alanlarını barındıran basınçlı bir modül olacak. İnsanlı uzay araçlarının ve servis modüllerinin istasyona yanaşmak için kullanacağı geçiş parçaları ve bilimsel deneyler yapılacak tesisler bu parçada bulunacak. PPE ise HALO’ya enerji, yüksek hızlı iletişim ve diğer hayat destek sistemlerini sağlamakla görevli.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.