btbilgi

Küresel dev teknoloji firmaları ardı ardına iklim değişikliği ile savaş için açıklamalar yapıyorlar. Şu anda bilişim firmalarının temiz enerji talebi ve kullanımında diğer tüm sektörlerden daha iyi durumda olduğunu biliyoruz. Bunun yanında büyük kısmı ürünlerinde/paketlerinde daha doğaya saygılı materyaller kullanmak veya iş süreçlerini sürdürülebilir kılıp dünyaya daha az zarar verebilmek amacıyla planlarını değiştiriyorlar. IBM de son duyurusu ile o listede yer aldığını kanıtladı.

Duyuruda sözlerine yer verilen IBM Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Arvind Krishna şunları aktarmakta: “IBM’in sera gazı emisyonlarını sıfıra indirme taahhüdü, iklim alanında uzun süredir devam eden liderliğimizi güçlendiren ve şirketimizi Paris İklim Anlaşması’nda belirtilen hedeflerin yıllarca ilerisinde bir noktaya konumlandıran cesur bir adım. Emisyonları önemli ölçüde azaltacak adımları atarak bu alanda öncülük etmemiz gurur verici.”

Firma küresel iklim kriziyle mücadele etmek adına, 2030 yılına kadar tüm süreçlerinde sera gazı emisyonunda sıfıra ulaşmasyı planlıyor. Bu hedefi yakalayabilmek için de faaliyet gösterdiği 175’i aşkın ülke genelinde enerji verimliliğine ve temiz enerji kullanımını artırmaya öncelik verecek. Verilen sözün yerine getirilmesi için yapılacaklardan bazıları şu şekilde özetlenmiş:

  • 2025 yılına kadar sera gazı emisyonları, temel alınan 2010 yılına göre yüzde 65 oranında azaltılacak.
  • 2025 yılına kadar dünya çapındaki tesislerinde tüketilen elektriğin yüzde 75’i, 2030 yılına kadar da yüzde 90’ı yenilenebilir kaynaklardan temin edilecek.
  • Emisyonların sıfırlanması için karbon saklama gibi uygulanabilir teknolojiler en geç 2030 yılından itibaren kullanıma sokulacak.

IBM’in sürdürülebilirlik ve çevre koruma sözünü desteklemesi için başlatılan faaliyetlerden biri de ‘İklimin Geleceği’ (Future of Climate) girişimi. Bu girişim iklim değişikliğinin yol açtığı etkilere yönelik çözümlerin keşfedilmesini hızlandırmak üzere devreye sokulmuş durumda. Yapay zeka, hibrit bulut ve kuantum hesaplamadan yararlanan bilim insanları; giderek artan karbon ayak izini, değişen çevre ve iklim kalıplarını doğru şekilde modelleyip bu kalıpların riskini değerlendirebilen yöntemler geliştirecek. Araştırmacılar emisyon başlangıcında karbonu yakalayıp absorbe edebilen yeni materyallerin geliştirilmesi gibi, iklimle ilişkili karmaşık problemlere bilimsel çözümler sunmak için IBM müşterileri ve iş ortaklarıyla birlikte çalışıyor.

2015 yılında Paris Antlaşması’na destek veren firma, 2017 yılında ABD’nin bu anlaşmanın tarafı olmaya devam etmesi gerekliliğine verdiği desteği de açık bir şekilde yineledi. 2019 yılında Climate Leadership Council’ın (İklim Liderliği Konseyi) kurucu üyelerinden biri olan IBM, net gelirinin yüzde 100’ünün karbon temettü olarak ödeneceği bir vergiyi öneren kararı da tamamen desteklediğini açıkladı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.