btbilgi

Dünya çapında karantina koşullarında evlerinde kalan herkes online ortamlardan daha fazla vakit geçirmek zorunda kaldı. Artan internet ve online servis trafiği siber suçluların da dikkatini çekti. Farklı siber güvenlik firmalarından gelen raporlara bakılırsa, geçtiğimiz sene DDoS saldırıları bu sebepten dolayı artış göstermiş. Eğitim kurumlarından video servislerine, online oyun platformlarından kurumsal altyapı şirketlerine kadar herkes bundan az ya da çok etkilenmiş durumda.

Kaspersky firmasının DDoS önleme sisteminden elde edilen verilerin analizi sonucunda, ‘DDoS attacks in Q4 2020’ (2020’nin 4’üncü Çeyreğinde DDoS Saldırıları) başlıklı rapor yayımlandı. Rapora bakılırsa 2020’nin son çeyreğinde tespit edilen DDoS saldırılarının sayısı, 2019’un aynı dönemine göre bir miktar (yüzde 10 oranla) artmış. Buna karşın rakamın 2020’nin üçüncü çeyreğine göre yüzde 31 azaldığı da dikkat çekiyor. İşin ilginci, 2020’nin üçüncü çeyreğinde de ikinci çeyreğe kıyasla bir miktar düşüş görüldüğü aktarılıyor.

2020’de DDoS saldırıları ve kriptomadencilik kapıştılar
Kaynak: Kaspersky

Güvenlik analistleri bu düşüşü kriptopara birimlerindeki ani değer artışına bağlıyor. Yılın ikinci yarısında başta Bitcoin olmak üzere, birçok dijital para birimi kimsenin tahmin edemediği bir şekilde hızla değer kazandı. Bu da kriptomadencilerin ağzını sulandırdı deniliyor. Siber suçluların ise DDoS saldırılarında kullanılan C&C (komut ve kontrol) sunucuları ile virüs bulaştırılmış cihazların sahip olduğu bilgi işlem gücünü kriptopara madenciliği yapmak için yeniden yönlendirmiş olduklarına inanılmakta.

Firmanın çeşitli kötü niyetli yazılımdan koruma bileşenlerine sahip KSN altyapısından alınan verilerin de bu görüşü desteklediği belirtiliyor. 2019 yılı boyunca ve 2020’nin başında kriptomadenci yazılımların sayısında düşüş saptanmış. Buna karşın Ağustos 2020’den itibaren eğilimin değiştiği, kripto bazlı kötü niyetli yazılım türlerinin miktarının arttığı ve yılın dördüncü çeyreğinde yeniden düzlüğe ulaştığı gözlemlenmiş.

Kaspersky DDoS Koruma Ekibi İş Geliştirme Müdürü Alexey Kiselev raporla ilgili şu bilgileri vermiş: “DDoS saldırı pazarı şu anda iki zıt trendden etkileniyor. Bir yandan insanlar çevrimiçi kaynakların istikrarlı çalışmasına büyük ölçüde ihtiyaç duyuyor. Bu durumda DDoS saldırıları kötü niyetli kişiler için iyi bir seçenek olabilir. Bununla birlikte kriptopara birimi fiyatlarındaki artış, madencilerin bazı cihazlara yerleştirilmesini daha karlı hale getirebilir. Sonuç olarak 4. çeyrekteki toplam DDoS saldırı sayısının sabit kaldığı gözlemliyoruz. Bu eğilimin 2021’de de devam edeceğini tahmin ediyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.