btbilgi

2020’de salgın sebebiyle evlere kapandığımızda, e-ticaret insanlar için ihtiyaçlarını teminde en önemli yollardan biri haline gelmişti. Karantinalar azaldıkça, bu eğilim ilk zamanki yoğunluğunu kaybetse de kalıcı kullanım alışkanlıkları oluşturmayı başardı. Online alışverişin vazgeçilmez bir parçası olan kargo servisleri ise hayatı kolaylaştırdığı gibi, ne yazık ki siber suçlulara da yeni bir araç oldu. Siber suçlular kurguladıkları SMS (kısa mesaj servisi) içerikleri aracılığı ile tüketicileri kandırıyorlar.

Küresel online alışveriş pazarı genişledi ve siparişler geçen senelere göre katlanarak arttı. Bu süreçte önemli yeri bulunan lojistik firmaları, tüketicileri devamlı bildirimlerle bombardıman yapıyor. Yapılan alışverişten sonra önce sipariş veya ödeme ilgili, ardından da kargo teslimatları ile ilgili bilgilendiren birçok kısa mesaj alıyoruz. İşin can sıkıcı kısmı ise, siber suçlular da bu mesaj kalabalığından faydalanıp, araya tuzaklı SMS’ler karıştırabiliyorlar.

Konuyla ilgili bilgi veren güvenlik firması ESET, sözde kargo şirketlerinden gelen SMS kimlik avı (smishing olarak da biliniyor) dolandırıcılığında bir artış olduğunu raporluyor. Siber suçlular cep telefonlarına gönderdikleri sahte kargo bildirimlerinde, çok inandırıcı bağlantılar ya da gerçek olamayacak kadar iyi teklifler sunuyorlar. Amaç kullanıcıların ya boş bulunarak veya bu tekliflerin çekiciliğine kapılarak mesaj içindeki linklere tıklaması.

Raporda manipülasyon konusunda çok iyi olan dolandırıcıların tekniklerini ve mesajlarını sürekli olarak yeniledikleri aktarılmakta. Bu tekniklerin genelde insanlara ikinci kez düşünme fırsatı vermeden istediklerini yaptırmak üzere tasarlandığı ifade ediliyor. Kullanıcılar son yıllarda e-postalar üzerinden gerçekleştirilen kimlik avı yöntemlerine karşı bilinçlenmeye başladığı için, bu yöntemlere karşı önlemlerin arttığını biliyoruz. Ancak SMS kimlik avı mesajlarının bu kadar gündemde olmadığı, salgın yüzünden artan online alışveriş ve dolayısı ile de artan kargo teslimatlarının suçluların ekmeğine yağ sürdüğü belirtilmekte.

ESET araştırmacısı Jake Moore raporda şu uyarılarda bulunuyor:

  • Sizi korkutma amacı taşıyan, büyük bir indirim sunduğunu iddia eden ve hemen harekete geçmenizi isteyen mesajlar geldiğinde bir kez daha düşünün.
  • Duygularınızı etkileyen mesajlar, farkına varmadan sizi manipüle eder. Tıklamak için acele etmeyin.
  • Gönderici bilgilerini kontrol edin, size sunulan bir teklifin bir kargo şirketinden gelip gelmeyeceğini düşünün.
  • Olmayacak cazip tekliflere aldanmayın.
  • Size özel, bankacılık işlemlerinde kullanılabilecek bilgileri, şifre ve parolalarınızı, kredi kartı bilgilerinizi paylaşmayın.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.