btbilgi

Güneş enerjisi üzerine yapılan araştırmalar son senelerde önemli noktalara gelmiş durumda. Bir yandan güneş panellerinde yer alan hücrelerin verimliliğinin artırılması için grafen gibi yeni materyaller denenmekte, bir yandan da panellerin formu ve yapısı değiştirilerek yeni kullanım alanları oluşturulmakta. Bu gelişmelerin en yenisi, tamamen ikiye katlanabilen bir güneş hücresi tasarımı.

Güneş paneli denilince akla hemen büyük boyda ve sağlam kare levha benzeri bir ürün geliyor. Fakat Güney Kore’deki Pusan ​​Ulusal Üniversitesi’nden mühendisler, katlanabilen güneş panelleri oluşturmak için bir prototip geliştirmeyi başarmışlar. Aslında esneyebilen veya kıvrılabilen güneş hücresi tasarımları yeni değil. Bu tasarımlarda genelde grafen, tungsten diselenid veya bakır indiyum galyum selenid (CIGS) gibi materyallerden elde edilen ince filmler kullanılıyor.

Güneş enerjisini toplayabilen bu film yapıları polimer veya kağıt gibi esnek çerçevelerin üzerine yerleştirilerek esnek güneş panelleri elde edilebiliyor. Ama sonuçta ortaya çıkan şey hala tam olarak ikye katlanan bir üründen çok, ancak kırılma noktasına kadar esneyebilen ürünler olmakta. Pazara sürülmüş esnek elektroniklerde şimdiye kadar, ancak büyük tüketici elektroniği üreticilerinin sattığı katlanan ekranlı mobil cihazlar belli bir miktar başarı yakalayabildi.

Tamamen katlanabilen bir güneş hücresi üretildiHalen kullanılan sert yapıdaki güneş hücreleri ise dünya çapında dev güneş enerjisi tarlalarında kullanılmanın yanı sıra pencerelere, duvarlara veya çatılara döşemek için de uygun. Fakat bunların taşınması ve montajında sıkıntılar çıkabiliyor. Ayrıca arabaların tepelerine, dahili mekanlardaki elektronik cihazlara, giyilebilir mobil cihazlara veya kıyafetlere entegre etmek için uygun değiller.

Araştırma ekibi bu ve benzer konuları biraz da olsa çözebilmek için değişik bir teknik geliştirmişler. Burada yapılan şey, tek duvarlı karbon nanotüplerden (SWNT) oluşturulmuş iletken bir film. ‘Advanced Science’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makaleye bakılırsa, film bir poliimid yapıya gömülmüş ve iletkenliğini artırmak için de molibden oksit ile kaplanmış. Sonuçta sadece 0,5 mm’lik bir yarıçapa katlanabilen, yedi mikrometre kalınlığında bir güneş hücresi imal edilmiş. Hücrelerin kırılmadan 10 bin defadan fazla katlanabildiği bilgisi veriliyor. İşin daha da iyi kısmı olarak, geleneksel güneş hücreleri kadar iyi performans vermeleri. Tam esnek hücreler yüzde 15,2 güç dönüştürme verimliliğine ve yüzde 80 şeffaflığa da sahip.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.