btbilgi

Dün uzay araştırmaları için tarih yazılan bir gündü, çünkü NASA (ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) yeni Mars gezgin aracı olan ‘Perseverance’ı (Azim) kızıl gezegenin yüzeyine başarı ile indirdi. Canlı yayın ile tüm dünyanın izlediği iniş, NASA’nın operasyon merkezinde alkışlar ve kutlamalarla tamamlandı. Perseverance böylece 1997’deki Sojourner’dan, 2004’deki Opportunity ile Spirit’ten ve 2012’deki Curiosity’den sonra gezegene inen beşinci araç oluyor.

Perseverance gezegen yüzeyinde özel bir noktaya iniş yapmış durumda. Jezero Krateri adındaki bu noktanın, kadim zamanlarda bir nehir deltası olduğu tahmin ediliyor. Kratere iniş yapan gezginin ana görevlerinden biri, Mars üzerinde çok uzun zamanlar önce varolduğuna inanılan yaşam kalıntılarını aramak.

NASA’nın ünlü Jet Propulsion Lab tesisinde bulunan operasyon merkezi, yaklaşık bir SUV araba büyüklüğündeki gezginin inişini doğruladıktan dakikalar sonra ilk görüntüler gelmeye başlamış. Perseverance’ın dünyaya yolladığı ilk fotoğraflarda, aracın altı tekerleğinin de kraterin kayalık yüzeyine başarı ile basmış olduğu görülebiliyor. Jezero kraterinin kayalık ve engebeli bir bölge olması açısından, bu durumun konfirme edilmiş olması önemli denilmekte.

Gezginin tehlike tarayıcı kameralarından gelen iki fotoğrafın biri aracın önünü, diğeri ise arkasını gösteriyor. Gezginin kameralardan elde ettiği bu düşük çözünürlüklü ve siyah beyaz imajlar, aslında aracın Mars üzerinde güvenle gezinmek için kullandığı sistemde kullanılmakta. Fotoğrafların bu sebeple yere yakın bir görüntü verdiği, ayrıca aracın daha yere yeni inmesi sonucu yüzeyden kalkan toz bulutu yüzünden de biraz bulanık olduğu bilgisi veriliyor.

Perseverance yedi aylık yolculuğunun ardından Mars’a indi ve araştırmalarına kısa süre içinde başlayacak. Operasyon merkezi tarafından uzaktan yapılacak kontroller ve testlerden sonra gezgin hareket edecek. NASA’nın yakında gezginin yüksek çözünürlüklü ve renkli ana kamerası ile çekeceği fotoğrafları da paylaşması bekleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.