btbilgi

Fidye yazılımı saldırıları her sene daha fazla zarar vermeye devam ediyor. Blokzinciri analiz şirketi Chainalysis’in bir raporuna bakılırsa, fidye saldırısı taleplerine 2020 yılında yaklaşık 350 milyon dolar ödeme yapılmış durumda. Bu rakamın 2019 yılına göre yüzde 311 artış göstermiş olması siber güvenlik uzmanlrını endişelendiriyor.

Her ne kadar kriptopara birimleri aracılığıyla yapılan fidye ödemeleri artmış olsa da, raporda genel olarak siber suçlar üzerinden gerçekleşen dijital para birimi işlemlerinin azaldığı aktarılıyor. Kriptopara kullanılan siber suç işlemleri yarıdan fazla düşüşle 10 milyar dolara inmiş. Fakat önceki seneye göre ciddi ölçekte artmış olan küresel kriptopara işlemleri yüzünden, siber suç işlemlerinin bu pazardaki payı 2019 yılında yüzde 2’den fazlayken 2020’de yüzde 0.34’e inmiş.

2020’de fidye yazılımı saldırılarına 350 milyon dolar gitti
Kaynak: Chainalysis

Güvenlik firmaları geçen seneyle ilgili fidye yazılımı saldırıları araştırmalarında Kasım 2020’de operasyonlarını durduran Maze siber suç ekibi ve onun yerini almış gibi görünen Egregor‘dan bahsetmekteler. Chainalysis ise şirketlerin başına en çok bela olan fidye yazılımının hala Ryuk olduğunu belirtiyor. Ryuk hem ödenen fidye miktarında, hem de toplam kârda diğerlerinden daha ileride. Nihayetinde Ryuk, Maze ve Doppelpaymer yazılımlarının, bilinen tüm fidye ödemelerinin yarısından fazlasını temsil ettiği de gözlemlenmiş.

Chainalysis verilerine bakılırsa, 2020’nin son çeyreğinde fidye saldırganlarının dijital cüzdanlarından çıkan paraların yüzde 90’ından fazlası, yüksek riskli olarak saptanan kriptopara birimi değişim platformlarına akmış. Bu da akla ortalıkta bir kriptopara aklama operasyonunun döndüğü şüphelerini getiriyor denilmekte.

Raporda fidye yazılımı ekosisteminde, emniyet güçlerinin çalışmalarını engellemek için bu türden para aklama operasyonlarının yapıldığından bahsedilmiş. Fidye saldırganları ödeme taleplerinde genelde tek seferlik dijital cüzdanlar kullanıyorlar. Fakat sabit cüzdanlara giden para tahmin edilenden daha fazla gibi. Verilen bilgiye göre, fidye olarak ödenen paraların yüzde 80 kadarı toplamda 199 dijital hesaba akıyor. Bu hesapların kriptopara değişim borsalarında tutulduğu ve organize siber suç örgütleri tarafından kullanıldığı raporlanmakta.

Araştırma firması tüm fonların yaklaşık yarısının (yüzde 46) 25 para yatırma hesabına bağlı olduğunu; bu hesaplardan dokuzunun da özellikle fidye yazılımı ödemeleri için kullanıldığını keşfetmiş. Emniyet kuvvetlerinin fidye saldırganlarının planlarını bozmak için bu göreceli olarak az sayıda sabit hesabı hedeflemesi mümkün deniliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.