btbilgi

Modern dünyada evlerimize girilip hırsızlık yapılması kadar kötü bir şey daha var, o da sanal ortamlarda yapılan kişisel bilgi hırsızlığı. Sanal dünyada kullandığımız hesapların ve yaydığımız bilgilerin kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesi, orta ve uzun vadede bize büyük zararlar verebilir. Dijital ortamlarda çok fazla zaman geçirmenin dijital ayak izi bırakmakla aynı şey olduğunu belirten Bitdefender firması, bu konuda bazı yol gösterici noktalara değiniyor.

Hava durumunun takibinden e-postaları kontrol etmeye, sosyal medya kanallarında içerik paylaşmaktan online alışverişe kadar birçok süreç kullanıcıların çeşitli bilgilerini vermesi gerekli. Bu bilgiler kimlik doğrulama için kullanıldığı gibi, geride bize ait ayak izi kalmasıyla da sonuçlanıyor. Siber saldırganlar ise internet kullanıcılarının dijital ayak izlerini takip ederek, en doğru anda adeta kapısını kilitlemeden tatile çıkan ev sahiplerine yaşatılan şokun benzerini kullanıcılara yaşatıyorlar.

Her ne kadar internet üzerinde ‘mükemmel güvenlik’ diye bir şey olmasa da, bazı noktalara ve devranışlara dikkat ederek siber suçluların işini zora sokabilir ve bilgilerimizi koruyabiliriz:

Parolalar ve çift faktörlü kimlik doğrulama

Dijital dünyada yapılan en büyük hatalardan biri her hesap için aynı parolaların kullanılması oluyor. Parolaların yeniden kullanımı ve bilgisayar korsanlarının hesaplarınızdan birinin e-postasına ya da kullanıcı adına ve parolasına erişmesi durumunda, bu kimlik bilgilerini diğer hesaplarınıza girmek için kullanmaktan çekinmeyeceklerini unutmamanız gerekiyor.

Paylaşımlara sınır

Dijital ortamda kendiniz hakkında daha az paylaşım yapın. Sosyal medyada ve web sitelerindeki kullanıcı hesaplarında paylaştığınız kişisel bilgileri sınırlayın. İnternet üzerinde hakkınızda ne kadar az şey bilinirse o kadar iyi.

Eski hesaplarda temizlik

Rastgele bir hizmet kullanmak için yeni hesaplara kaydolabilir, sonra unutabilirsiniz. Verilerinize sahip olan site sayısı ne kadar fazlaysa, bilgilerinizin açığa çıkma ihtimali o kadar artar.

Gizlilik ayarları

En sık kullandığınız hizmetlere dikkat edin, gizlilik ayarlarına ise daha çok dikkat edin. Konumunuzu, verilerinizi, kişilerinizi vb. kullanmak için izin isteyen uygulamaları ya devre dışı bırakın ya da iyi bir araştırmadan sonra kısıtlı kullanıma açın.

Uyarılar ve bilinçlenme

İhlal uyarıları ve verilerinize ne olduğu konusunda güncel kalın. Şüpheli olaylar için dijital kimliğinizi sürekli olarak izlemek dışında yapmanız gereken şeyler olduğunu unutmayın. Cihazlarınızın güvenlik güncellemelelerini yapmayı unutmayın, hesaplarınızı koruma altına alacak mobil güvenlik uygulamaları kullanın.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.