btbilgi

Önden açılan kapılı minik Isetta modeli, ‘mikro otomobil’ kateogirisindeki ikonik araçlardan biri. İtalyan tasarımlı bu araba 1950’lerde BMW dahil birçok otomotiv firması tarafından lisanlanarak üretilmişti. Farklı özellikler ve varyanlar barındıran Isetta, günümüzde otomotiv tarihi meraklılarının hala gülümseyerek andıkları özel bir araç. Bir firma klasik Isetta’yı günümüzdeki elektrikli araç devrimine uygun biçimde yeniden tasarladı ve adını da ‘Microlino’ koydu.

İlk haberleri 2016’da alınmaya başlanan Microlino projesinin piyasaya sürülme tarihi olarak 2019 belirlenmiş. Fakat ekip aracı yeniden tasarlayıp üretimi de bu yıla ötelemiş durumda. 2020’nin Aralık ayında yeni tasarımın prototipi inşa edilmiş ve şimdi de test sürüşü gerçekleştirilmiş.

Microlino’nun ilk versiyonundan farklı şekilde, aracın boru şeklindeki çerçevesi yerini preslenmiş çelik ve alüminyum bileşenlere bırakmış. Bu değişikliğin fazladan güvenlik sağladığı ama ağırlıkta fark yaratmadığı aktarılıyor. Test sürüşü videosuna bakılırsa aracın kırmızı ve beyaz gövdesinin altında hala bitirilmesi gereken ayrıntılar var. Yine de aracın diğer tüm araçlara göre ön plana çıkartılan bir özelliği var: O da diğer tüm arabalara göre üretim ve sahiplikte yüzde 65 daha az enerji tüketimi sağlaması iddiası. Ayrıca benzerlerine göre daha az parça içerdiğinden bakım ve onarım masraflarının da çok düşük olacağı ifade edilmekte.

Aracın ilk versiyondan daha iyi yol tutuşuna sahip olduğu ve teknik özelliklerinden hiç bir şey feda edilmediği de verilen bilgilerde. Microlino 2.0’ın iki farklı batarya paketi seçeneği, araca tam şarj ile 125 kilometre veya 200 kilometre sürüş menzili sağlayacak. Mikro arabanın 11 kW’lik güç aktarma sistemi 100 Nm tork sağlayarak, aracın beş saniyede saatte 50 kilometre hıza çıkmasına imkan veriyor. Tabi ki bu minik aracın asıl becerisi hız değil. Her türlü park alanına sığabilecek gibi görünmekle beraber, iki kişi ve alışveriş torbaları için yeterli iç alanı barındırdığı belirtilmiş.

Yılın ortasında tamamlanması beklenen izin ve onay süreçleri tamamlanana kadar, Microlino 2.0’dan iki prototip daha üretilecek ve testler yapılacak. Ağustos ayında AB ülkelerinde kullanım onayı alınması ve resmi bir lansman etkinliğinin ardından da Eylül ayında seri üretime geçilmesi planlanıyor. Firma şimdiden, 12 bin Euro’ya satılacak bu çok sevimli mikro otomobil için rezervasyon toplamaya başlamış bile.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.