btbilgi

Son yıllarda otonom çözümlerle ilgili birçok şey görüyoruz. İnsanlara yardım eden robotlardan otonom arabalara kadar farklı tonla ürün geliştirilmekte. Bunların içinde çeşitli endüstrilere destek olacak araçlar da var, mesela otonom inşaat veya tarım araçları gibi. Peki bu araçlar seri üretilmeye başlandığında eskilerine ne olacak? Birdenbire kullanımlarına son verilmeyeceğine göre, onları da yenilemenin yolları olmalı. İşte bir firma da eski traktörleri birer otonom traktör haline getirmenin yolunu bulmuş.

Tel Aviv merkezli Blue White Robotics firması, herhangi geleneksel bir traktörü bir günlük çalışma sonucunda otonom hale getirebilecek bir kit geliştirdi. Otonom traktör kiti teorik olarak otonom arabalar veya otobüsler ile benzer donanımları taşıyor. Bunlar arasında bir GPS modülü, yolu üzerindeki engellerin algılanması ve önlenmesi için LIDAR tarayıcılar ve optik kameralar var. Ayrıca herhangi bir şeye çarpacak olursa anında durmasını sağlayan, içinde basınç sensörleri bulunan bir ön tampona da sahip.

Otonom araçlarla ilgili en büyük sıkıntı, ne zaman insan idaresine ihtiyacı olacağına şimdilik emin olamamamız. Araç ister bir otonom minibüs veya otonom traktör olsun, bu durum değişmiyor. Her ne kadar geleceğin robot traktörleri birçok işi kendi başlarına gayet başarılı şekilde yapabilecek olsa da, yine de gerektiğinde insan kontrolünü sağlamak amacıyla kite bir elle idare modu da eklenmiş. Eğer arazide acil bir durumla karşılaşılırsa veya aracın kontrolü kaybedilirse diye de, firma traktörün gövdesinin dört tarafına birer acil durum kapatma anahtarı koymuş.

Kullanıcı önce sisteme özel bir uygulama aracılığı ile, yüklenen güncel harita üzerinde traktörün çalışma alanını çiziyor. Traktöre takılan yapay zeka destekli kit bu veriyi kullanarak, traktörün içinde hareket etmesi gereken coğrafi bölgenin dışına çıkmamasını sağlıyor. Traktör tarlalarda gezerken de sensörleri ve kameraları sayesinde bitki sıralarını algılayarak tanımlamakta. Böylece bir  sıra ile işi bittiğinde, dönüp diğer sıraya doğru yol alıyor. Traktörün bu şekilde tarlalarda kendi kendine püskürtme, biçme ve toprak kaldırma gibi görevler yapabildiği aktarılmış. Sistemin şu anda ABD’nin batı yakasındaki çeşitli tarım arazilerinde ve üzüm bağlarında test edilmekte olduğu bilgisi de veriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.