btbilgi

Ağ bağlantılı tüm akıllı cihazlar, Nesnelerin İnterneti (Internet of Things – IoT) denilen kategoride yer almaktalar. Bu cihazlar en basit hava sensörlerinden, evlerimizdeki akıllı asistan hoparlörlerine kadar geniş bir yelpazede bulunuyor. Birçok süreçte şirketlere kolaylık sağlayan bu cihazlar müşteri deneyimini geliştirmek, daha iyi iş kararları almak ve genel iş süreçlerini kontrol etmek için kullanılabilmekte.

Sağladıkları tüm faydalara rağmen, güvenlik uzmanları IoT cihazlarının ciddi sorunlarını da her fırsatta hatırlatıyorlar. Araştırmalara bakılırsa, dünya çapındaki ağ bağlantılı bu akıllı cihazların yaklaşık yüzde 98’i şifrelenmeden çalıştırılıyor. Yetersiz güvenliğin tüm kullanıcıları ve kurumları zor duruma sokma ihtimalinden bahsedilmekte. Şifrelenmemiş cihazların özellikle ‘man-in-the-middle’ (ortadaki adam) saldırılarına maruz kalma ihtimalinin yüksek olduğu ifade edilmiş. Saldırganların şifrelenmemiş cihazın internet ile arasındaki trafiği dinlemesi ve hatta verilere müdahale etmesi söz konusu.

Siberasist firması, McKinsey’in 2023 yılına kadar küresel olarak yaklaşık 43 milyar IoT cihazı bulunacağı öngörüsünü aktarıyor ve bu cihazları hedefleyen siber suçluları engellemek için alınabilecek bazı önlemleri sıralıyor:

IoT cihazlarının güvenilirliğini kontrol edin

Bu kategorideki cihazları satın almadan önce cihazın internete nasıl bağlandığını, hangi verilere erişebildiğini, elde ettiği verileri nerede sakladığını ve hangi koşullar altında bu verileri kullandığını öğrenin.

Gizlilik ve güvenlik seviyelerini artırın

Varsayılan parolaları, kolay çözülemeyecek karmaşık parolalar ile değiştirin. Kablosuz yönlendiriciler de dahil olmak üzere tüm cihazlar için güçlü parolalar kullanın.

Cihazlar için ayrı ağlar kurun

IoT cihazlarınızı mümkünse ayrı bir ağda kullanın. Bu durum saldırı gerçekleştiren siber suçluların ana ağınıza sızmasını engelleyecektir.

Cihazlarınızı devamlı güncelleyin

Hem ev hem de şirketinizdeki cihazların güvenlik durumu, kimler tarafından kullanıldığı, yazılımın üretici tarafından düzenli bir şekilde güncellenip güncellenmediği ve en önemlisi de ne sıklıkla saldırıya uğradığı konularında güncel kalın.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.