btbilgi

Büyüyen şehirlerde daha rahat hareket etme ihtiyacı arttıkça, ortaya ilginç ve yenilikçi ürünler çıktığını görüyoruz. Geleceğin ideal mobilite çözümlerinin elektirkli araçlar alanında ilerlemesi de, bu ürünlerin altyapısını belirliyor. Tüketicilerin ihtyaçlarını saptayıp ona göre hareket eden şirketler yavaş yavaş yarışta öne çıkıyorlar. Bunlardan biri Singapur kökenli Mimo C1 elektrikli scooter.

Mimo C1 scooter, hem şehir içinde seyahate hem de bu sırada gerekli görülen durumlarda yük taşımaya yarıyor. Mesela markete elektrikli scooter ile gidip, markette alışveriş arabasına geçenler oluyor. Veya kısa mesafelerde paket taşıyıp, geri dönerken pratik bir ulaşım aracına ihtiyacı olanlar söz konusu. Bu aracın farklı işlevleri, dönüşebilen tek bir bedende birleştirme iddiası var.

Kullanıcı Mimo C1’i yolculuk için kullanırken araç geleneksel bir elektrikli scooter tarzında çalışıyor. Araç gidonlar ve bir gaz düğmesi aracılığı ile ayakta idare edilmekte. Çıkarılabilir bir lityum batarya ile saatte maksimum 25 kilometre hız yapılabilmekte. Sunulan mesafe ise 15 ile 25 kilometre arasında. Aracın helezon yaylı ön süspansiyonları ve arka mekanik disk frenleri daha rahat bir sürüş sağlamak için tasarlanmış.

Araçla yük taşınması gerektiği zaman, gidonun altındaki boruya monte edilmiş alüminyum raf aşağıya açılıyor. Bu rafa istenirse üretici firmanın sunacağı açık ahşap kutu veya kapaklı cam elyaf taşıma ünitesi gibi modüllerden biri takılabilmekte. Ayrıca taşınacak şeyin boyuna göre, açılan rafın farklı büyüklüklerdeki parçaları da takılıp çıkartılabiliyor.

Mimo C1 bir elektrikli scooter, yük taşıyıcı ve alışveriş arabası
Kaynak: Mimo C1

Mimo C1’in en güzel yanı, bir kez daha dönüşüp alışveriş arabası işlevi de görebilmesi. Bu modda scooterın ön yarısı olduğu gibi kalıyor. Kullanıcının ayakta durduğu arka parça yukarı katlanıp gidon borusuna sabitlenmekte. Normalde gidonun en altında durup yere basmayan iki küçük tekerlek burada devreye giriyor ve denge sağlamak için aşağıya iniyor. Bu noktada araç teknolojik bir alışveriş arabası ya da bir el arabası olarak kullanılmakta. Geri dönüşe geçildiğinde ise ya elektrikli scooter veya yük aracı moduna dönülmekte. Araç yük taşıma modundayken maksimum 120 kilogramlık bir sürücüyü ve 70 kilogramlık yükü rahatça taşıyabilmekte.

Firma şu anda bir Indiegogo kitlesel fonlama kampanyası ile Mimo C1 için önsipariş topluyor. Eğer beklenen bağış toplanırsa seri üretime girilecek ve ilk araçlar 2021’in Ağustos ayında müşterilere teslim edilmeye başlanacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.