btbilgi

Bazı işletmeler ve kurumlar geçtiğimiz sene boyunca hayatta kalma çabası gösterirken, bazıları ise bu zor zamanı fırsata çevirmeye çalıştılar. Bazı raporlar salgın döneminde şirketlerin dijital dönüşüme ağırlık vererek ayakta durabildiklerini ispatlıyor. Herkes yeni çalışma yöntemlerine ve hızla değişen pazarlara uyum sağlamak için mücadele etmek zorunda kalırken, BT ekipleri de kısa sürede çok iş tamamlamak zorunda kaldılar. Couchbase’in bir araştırmasına göre, bu süreçte BT ekiplerinin en önemli destekçilerinden bazıları uygulama geliştiriciler.

Yüksek performanslı dağıtık veri platformu Couchbase’in gerçekleştirdiği araştırma, 450 Avrupalı ve ABD kökenli üst düzey BT karar verici ile yapılmış. Sonuçlara bakılırsa, uygulama geliştiriciler geçen sene ciddi zorluklarla karşılaşmalarına rağmen kuruluşların dijital dönüşüm hedeflerine ulaşmaları konusunda önemli rol oynamış durumdalar.

Araştırma raporunda, katılımcıların neredeyse tamamının (yüzde 92) DevOps’un dijital dönüşüm çabalarında devrim niteliğinde bir etkiye sahip olabileceğine inandığı aktarılıyor. Yüzde 63’ü gerektiğinde hedeflerini değiştirme esnekliğinin, dijital dönüşüm hedeflerine ulaşmakta önemli ölçüde yararlı veya vazgeçilmez olduğunu belirtmeke. Fakat esnek olmanın bir zor yanı var; şirketlerin (yüzde 49 oranla) uygulama geliştirme ve uygulama mimarisi ekiplerinden çok kısa sürede çok fazla şey yapmalarını beklemeleri.

BT ekiplerinin, uzmanların ve geliştiricilerin tüm eforlarına karşın bazı zorluklar yüzünden projeler en üst seviye potansiyellerine ulaşamıyor. Katılımcıların yüzde 40’ı, geliştirme ekiplerinin mevcut projelerinde programın gerisinde kaldıklarını itiraf ediyor. Hem işletmeler hem de uygulama geliştiriciler için belli problemler söz konusu. Şirketlerin büyük bölümü (yüzde 86) geliştirme ekipleriyle ilgili olarak şu sıkıntıları yaşadıklarını iletiyorlar:

  • Geliştirme ekibi için net, ölçülebilir hedefler belirlemek (yüzde 40)
  • Geliştirme ekiplerinin her daim doğru teknolojiye sahip olmasını sağlamak (yüzde 40)
  • Geliştirme ekibinin kuruluşun stratejik hedeflerini açıkça anlamasını sağlamak (yüzde 31)
  • Geliştirme ekiplerinin karşılaştığı zorlukları belirleme ve çözme (yüzde 31)

Tüm problemlere rağmen, salgın yüzünden çok zor geçen 2020 yılında geliştirme ekiplerinin ortalama yüzde 20 büyüdüğü de ortaya çıkartılan bulgulardan. Raporda bu yatırımlardan en iyi şekilde yararlanmak için sadece insanlara değil; aynı zamanda bireylerin başarılı olmasına yardımcı olacak teknolojiye, yönetime ve iletişime de yatırım yapılması gerektiği ifade ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.