btbilgi

Otomotiv endüstrisi elektrikli araçlar üretme konusunda kararlı açıklamalar yapmakta. Son iddialı açıklama da Birleşik Krallık kökenli, dünya çapında ünlü marka Jaguar Land Rover’dan geldi. Firma yeni duyurusunda elektrikli araç devrimini tam olarak destekleme sözü vermekte. Duyuruda 2020’li yılların sonuna kadar yalnızca elektrikli araçlar satma yönündeki planlar ana hatlarıyla açıklanıyor.

Son birkaç yıl içinde Volkswagen, Volvo, Toyota ve General Motors gibi büyük otomotiv markalarının tüm araçlarını elektrikliye çevirme planlarını duyurduklarını gördük. Jaguar Land Rover’ın bu alanda açıklama yapan son isim olmayacağı tahmin ediliyor. Firma duyurusunda tamamen elektrikli araç mimarisi üzerine inşa edilecek modelleri sayesinde, markanın 2020’lerin ortasına kadar ‘saf elektrikli lüks marka’ tanımı ile yeni baştan inşa edileceğini söylüyor. Bu iddialı plana da ‘Reimagine’ adı verilmiş.

Firmanın duyurusunda içten yanmalı motorlu (ICE) araçlarının satışını ne zaman sona erdirmeyi planladığı açıklanmamış. Ayrıca markanın popüler elektrikli SUV modeli olan I-Pace’in geleceği hakkında bilgi de verilmiyor. Firmanın XJ kod isimli tamamen elektrikli bir otomobil üzerinde çalışmakta olduğu bilinmekteydi, ama duyuruda bu modelle ilgili bilgi de yok. En azından markanın tüm operasyonlarının 2039 yılına kadar ‘net sıfır karbon’ kategorisine girmesinin hedeflendiğini öğrendik.

Land Rover bacağında da bazı gelişmeler var. Gelişmiş elektrikli ICE güç aktarma organlarını destekleyen bir ‘Elektrikli Modüler Mimari’ geliştiriliyor. Gelecek beş sene içerisinde Land Rover, Range Rover, Discovery ve Defender model SUV’ların altı yeni saf elektrikli varyantı bu mimari üzerine inşa edilecek ve tanıtılacak. Bu yeni araçların ilkinin 2024’de pazara sunulması ve tüm Land Rover araç satışlarının yaklaşık yüzde 60’ının, 2030 yılına kadar sıfır emisyonlu modellerle yer değiştirmesi hedeflenmiş.

Açıklamaya bakılırsa, markanın gelecekteki Jaguar ve Land Rover araçları yalnızca elektrikle çalışmayabilir. Şirketin temiz yakıtlı araçlar üretmek için hidrojen yakıtı teknolojilerini de incelediği aktarılıyor. Yapılan bir başka duyuru ise, markanın modern lüks mobilite vizyonunu gerçekleştirmek, sürdürülebilirliği artırmak ve emisyonları azaltmak için Tata Group şirketleriyle daha yakın işbirliği yapacağı. Bu işbirliğinin kapsamı bilgi, yeni nesil teknoloji, veri ve yazılım geliştirme paylaşımları şeklinde olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.