btbilgi

Geçtiğimiz yılın en önemli iş gücü konulardan biri evden veya uzaktan çalışma oldu. Bu konu 2021 yılında ve yakın gelecekte de çok konuşulacak. Karantina tedbirleri sonucunda acele şekilde başlatılan bu uygulama verimli bulunduğu kadar, çeşitli sorunlara da yol açtı. Adaylarla işvereni bir araya getiren ‘24 Saatte İş’ platformu, çalışanların gözünden evden çalışma sürecini inceleyen bir araştırma gerçekleştirmiş. Araştırmanın sonuçları ise bitmeyen mesai saatleri gibi bir takım memnuniyetsizliklere ışık tutuyor.

Firma öncelikle Brüksel’de gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumunda, çalışanlara iş saatleri dışında ulaşılamamasına yönelik ‘İrtibatı Kesme Hakkı’ (Right to Disconnect) ile ilgili hazırlanan raporu hatırlatıyor. Raporda evden çalışanların mesai bitmesinin ardından iletişim kanallarını kapatamadıkları, uzun çalışma saatlerinin ve çalışan üzerindeki artan taleplerin kaygı, depresyon, tükenmişlik gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığı belirtilmekte.

24 Saatte İş platformunun araştırması da bu sorunların varlığı destekler nitelikte sonuçlar sunuyor. Araştırmaya göre evden çalışmak çalışanları mutlu etmiyor. Katılımcıların yüzde 61’i evde çalışıyor olmaktan dolayı mutlu olmadığını ifade etmiş. Yüzde 39’u bu durumdan mutlu olduğunu söylerken, yüzde 79’u ise mesai diye bir kavramın kalmadığından şikayet etmekte. Katılımcıların yüzde 65’i evden çalışırken işe odaklanmada sorun yaşadığını söylerken, yüzde 35’i sessiz bir ortamın olmamasından yakınıyor. Salgın ve karantina sürecinde ev ve iş hayatının birbirine karıştığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 71.

Katılımcıların yüzde 79’u evde canının sıkıldığını belirtirken, yüzde 21’i ise eve alıştığını açıklamış. “Evden çalışmanın en zor yanı hangisi?” sorusuna katılımcıların yüzde 63’ü sosyalliğin olmaması yanıtını vermiş. Yüzde 37’si iş arkadaşlarıyla iletişim kurmakta sorun yaşadığını belirtiyor. Katılımcıların yüzde 81’i ise bu süreçte işsiz kalma korkusu yaşamakta.

Yüzde 77 kadarı kaygı ya da depresyon yaşadığını aktarırken; evden çalışanlar zihinsel sağlıklarını korumak için televizyon izlemeyi ya da oyun oynamayı (yüzde 58) seçiyor. Kitap okumak veya bir hobiyle ilgilenmek de (yüzde 42) tercihler arasında. Çalışanların yarıya yakını (yüzde 43) zihin sağlığını koruyabilmek amacıyla meditasyon ya da yoga yapmaya, yarıdan fazlası ise (yüzde 57) psikolojik destek almaya hazır durumda olduğunu itiraf etmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.