btbilgi

Modern akıllı cihazların hepsi görme ve dokunma duyularını en üst seviyede kullanacak özelliklere sahipler. Artık dokunmatik özelliğe sahip kocaman ekranlı cihazlara o kadar alıştık ki, geriye dönmek istemiyoruz. Peki görme engelli kişiler bu cihazlardan nasıl faydalanacak? Şimdiye kadar bazı çözümler geliştirildi. Bunlar arasından Hable One gibi örnekler dikkatleri çekiyor.

Görme sorunları yaşayanlar mobil cihazlarda metinleri, menüleri ve ekrandakileri sese çeviren uygulamalar kullanabiliyor. Aynı şekilde cihazlar artık sesli komutları tanıyabilen ve sesi metne çeviren araçlara da sahipler. Ama bunlar halka açık alanlarda kişisel gizliliği azaltan ve kullanıcı dahil herkesin rahatsız olmasına yola açan yaklaşımlar. Google geçen sene Android işletim sistemi için sanal bir Braille klavyesi olan TalkBack’i kullanıma açmıştı. Her ne kadar bu klavye işe yarasa da, görme engelli kişilerin ihtiyacı olan dokunma bazlı geri besleme özelliklerinden yoksun.

Başka firmalar daha donanımsal yaklaşımları tercih ediyorlar. Bunlardan biri, cep boyutunda ve sekiz düğmeli Hable One. Bu mini klavye görme engellilerin akıllı telefonları kullanmasını kolaylaştırmak için tasarlanmış. 90 gram ağırlığındaki bu cihaz Bluetooth aracılığı ile kablosuz şekilde iOS ve Android işletim sistemli mobil cihazlara bağlanabiliyor.

Kullanıcılar bu klavye ile metin yazıp düzenleyebiliyor, uygulamalar arasında gezinebiliyor ve kısayolları kullanabiliyorlar. Ayrıca bu klavye ile VoiceOver veya TalkBack fonksiyonları da idare edilebilmekte. Kullanılmadığı zaman da bileğe bağlı kayışı sayesinde düşüp kaybolması engellenmiş. Hable One aktif olmadığı zaman uyku modunda duruyor ve enerji harcamıyor. Aktif modun dışında bir de cep modu var, bu da aktifken yanlışlıkla butonlara basılmasını önlemekte.

Firmanın kurucu ortağı Ayushman Talwar, görme engelli büyükbabasına günlük işlerinde yardım ettikten ve bir grup görme engelli kişi ile çalıştıktan sonra birşeyler yapmaya karar vermiş. 2017’de gerçekleştirilen Hackaday.io etkinliğinde Tipo adında bir bir kablosuz Braille klavye tasarladıktan sonra, bu projeyi hayata geçirmeye karar vermiş. Üç yıl içinde bu prototip Hable One olarak yeniden yapılandırılmış, testler tamamlanmış ve satışa sunulabilir hale gelmiş. Şu anda firma önsiparişleri alıyor ve cihazın bu senenin Nisan ayında pazara sürülmesi hedeflenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.