btbilgi

Ülkemizde tarımın sürdürülebilirliğini sağlayacak yeni fikir, proje, ürün ve hizmetlere çok ihtiyacımız var. Bu alanda katkıda bulunmayı hedefleyen Teknolojide Kadın Derneği (Wtech), ‘Tarımda Teknolojik ve İnovatif Çözümler’ adı altında bir yarışma düzenliyor.

Yarışmanın amacı modern tarımda dönüşüm yaratacak yenilikçi ve daha verimli çözümleri meydana çıkartmak; ayrıca kadın girişimcilerin sürdürülebilir tarım teknolojilerine yoğunlaşmasını sağlamak. Yarışma sayesinde gençlerde sürdürülebilirlik, takım çalışması, proje geliştirme, sorun çözme, liderlik ve sorumluluk alma bilincinin gelişmesi de umut edilmekte. Türkiye’de var olan 10 milyon kadın istihdamı içinde, tarımda 2,2 milyon kadınımızın çalıştığı bilgisi verilmiş. Bu kesimle ilgili farkındalığın de yarışma sayesinde artması söz konusu.

Wtech’den ‘Tarımda Teknolojik ve İnovatif Çözümler’ yarışması

‘Tarımda Teknolojik ve İnovatif Çözümler’ yarışmasının hedef kitlesi kadın mühendisler, kadın mühendislik öğrencileri, kadın girişimciler, kadın veterinerler, kadın çiftçiler, üniversiteler, kamu, ilgili STK’lar ve özel sektör temsilcileri. Konu başlıkları ise şu şekilde listelenmiş:

  • İleri teknik ve teknoloji kullanımı ile tarımsal üretimde verimliliğin, kalitenin ve karlılığın artırılması
  • Tarımsal üretimde verimliliğin, kalitenin ve karlılığın artırılması konusunda yeni teknik ve teknolojilerin geliştirilmesi
  • Satış fiyatları ve alternatif pazarlama kanalları sağlaması
  • Planlama ve desteklerin organize edilmesi
  • İklim değişikliği risklerinin yönetilmesi
  • Gıda güvenliği ve izlenebilirliği

Yarışmaya başvuracak ekiplerin projeleri ‘Üniversite’ ve ‘Girişimci’ olmak üzere iki ayrı kategoride alınacak. Yarışma kapsamında 27 Mart 2021 tarihinde bir günlük online girişimcilik eğitimi, 3 Nisan 2021 ve 4 Nisan 2021 tarihlerinde de iki günlük online girişimcilik kampı düzenlenmesi planlanmış. Girişimcilik kampında iş modeli, pazarlama, ürün ve hizmet geliştirme ile strateji ve iş geliştirme gibi 4 farklı başlıkta ekiplerle mentor görüşmeleri yapılarak projelerin ve ekiplerin gelişimi sağlanacağı aktarılıyor.

Ön elemeyi geçen girişimciler ve projeleri, alanında önde gelen isimlerin oluşturduğu jüri tarafından değerlendirilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen yarışmada girişimci kategorisinde birinci seçilen ekibe 100 bin TL, üniversite öğrencileri kategorisinde ise birinciye 30 bin TL, ikinciye 10 bin TL ve üçüncüye ise 5 bin TL para ödülü verileceği duyurulmuş.

10 Şubat tarihinde başlatılan yarışma için başvurular 19 Mart 2021 tarihine kadar yapılabilir. Yarışmaya katılmak isteyenlerin katılım koşullarını ve kayıt formunu resmi web sitesinde bulması mümkün.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.