btbilgi

MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) ünlü bilgisayar bilimi ve yapay zeka laboratuvarı CSAIL, yine ilginç projeye imza atmış durumda. İlk bakışta bir üç boyutlu yazıcı gibi duran ‘LaserFactory’, aslında bundan çok daha öte özelliklere sahip olması ile ilgi çekiyor. Bu 3D üretim platformu, yazıcıdan çıkar çıkmaz kullanıma hazır hale gelen karmaşık cihazlar ve robotlar imal etmek için tasarlanmış.

Kullanıcılar LaserFactory platformu ile yapısal geometri oluşturabiliyorlar, devreler meydana getirebiliyor veya sensör ya da aktüatörler gibi elektronik bileşenleri tasarımlarına dahil edebiliyorlar. Platform beraber çalışan iki parçadan oluşmakta. Birincisi kullanıcıların özel cihazlar tasarlamasına olanak tanıyan bir yazılım grubu. Diğeri ise tasarlanan cihazları kendi kendine üretebilen donanım platformu.

Mayıs ayında gerçekleştirilecek bir ACM/IEEE konferansında, LaserFactory’yi geliştiren ekipten doktora öğrencisi Martin Nisser bir bilimsel makale sunacak. Nisser proje ile ilgili şu bilgileri vermekte: “İmalatı sokaktaki insanlar için ucuz, hızlı veya erişilebilir duruma getirmek hala zor bir iş. 3D yazıcılar ve lazer kesiciler gibi güncel üretim teknolojilerinden faydalanan LaserFactory, bu teknolojilerin becerilerini kendi üzerinde entegre eden ve tek bir sistemde işlevsel cihazlar yapmak için tüm üretimi otomatikleştiren ilk sistemdir.”

Tanıtım videosunda basit bir uçan dron örneği görülebiliyor. Kullanıcı önce çeşitli parçalar (devre kartları, pervaneler veya batarya parçaları gibi) bulunan bir katalogdan bileşenler seçiyor ve bunları kesilecek yüzeye yerleştiriyor. Tasarım aşamasında parça yerleştirmeden sonra, elektronik bileşenler arasında elektrik akımını sağlayacak devre izleri çiziliyor. Bakır veya alüminyumdan oluşan izler baskılı devre kartını motorlara veya sensörlere bağlamaya yaramakta. Dronun geometrisi iki boyutlu biçimde tamamlanınca, üç boyutlu ortamda kontrol edilip, finalde de dronun çerçevesini işaretliyor.

LaserFactory çalıştırıldığında tüm parçaları alıp kendi kendine doğru yerlerine monte etmekte, hepsini birbirine bağlayan izleri bakır veya alüminyum ile oluşturup, lazer ile lehimlemekte. Tüm işlemler bitince de, dronun ana gövdesini oluşturacak bölümün kenarlarını kesip çalışır şekilde kullanıcıya verebilmekte. Bu donanım üretim platformunun, benzer şekilde giyilebilir cihazlar, basit robotlar ve basılı elektronikler gibi çok farklı cihazları üretebileceği bilgisi verilmiş. Özellikle de elektronik cihazların prototiplenmesi sürecinde işleri hızlandırabilir gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.