btbilgi

14 Şubat tüm dünyada Sevgililer Günü olarak kutlanmakta. Bu özel gün çiftler, sevgililer ve aşıklar tarafından güzel anılarla doldurulup ömür boyu hatırlanabilir. Fakat eğer bir dolandırıcılık senaryosuna kurban giderseniz, hayatınız boyunca unutamayacağınız kadar özel bir gün olacaktır. Bu dolandırıcılık türüne ‘aşk dolandırıcılığı’ (catfishing) denilmekte ve yaklaşan Sevgililer Günü civarında özel hayatında heyecan veya duygusallık arayanları vurmakta.

Siber güvenlik kuruluşu ESET’in verdiği bilgiye bakılırsa, aşk dolandırıclığı yapan siber suçlular inanılmaz derecede ikna edici olabiliyorlar. Kurbanlarının duygularına hitap edip, sosyal mühendislik yöntemlerini kullanarak para ve kişisel bilgileri çalmaktalar. Salgın boyunca internet kullanımını ve yüzyüze yerine online iletişimin artmış olması da, siber suçluların bu gibi özel saldırı tekniklerini daha yaygın şekilde uygulayabilmesine yaramış.

Firmanın Birleşik Krallık’da 2.000 internet kullanıcısı ile yaptığı bir araştırma online ilişkiler, online güvenlik ve aşk dolandırıcılığı konularındaki alışkanlıkları su yüzüne çıkartıyor. Araştırma raporundan öne sunulan bazı bulgular şu şekilde:

  • 55 yaş üstü bireylerin yarıdan fazlası (yüzde 55 oranla) siber güvenlikleri konusunda 16 ila 24 yaşındakilere göre daha fazla endişe duymakta.
  • Katılımcıların yüzde 52’si, Sevgililer Günü sırasındaki yalnızlığın onları dolandırıcılara karşı daha savunmasız hale getirdiğine inanmakta.
  • Katılımcıların yüzde 41’i, Sevgililer Günü civarında ayarlanan online buluşmalarda, diğer dönemlerdekine göre daha fazla siber güvenlik riskiyle karşılaştıklarını düşünüyor.
  • Araştırmada üç kişiden biri (yüzde 29 oranla), online flört ve tanışma sitelerinde konuştukları kişilerle ilgili Facebook, Google, Twitter veya benzer platformlarda arka plan araştırmaları yaptığını itiraf etmiş.
  • Online tanıştıkları kişilerle ilgili internette araştırma yapanların oranı, yüksek yaş kategorilerinde azalıyor. 55 yaşın üzerindekilerin beşte birinden azı (yüzde 18 oranla) bu temel arka plan araştırmalarını yaptığını söylemekte.
  • Online flört kabul etsin etmesin, araştırmaya katılanların yüzde 69’u online güvenlikleri konusunda endişe duyuyor.
  • Katılımcıların yüzde 13’ü online arkadaşlık sitelerini veya uygulamalarını kullanmanın, kendilerini daha savunmasız hale getirdiğini kabul etmekte.

Her ne kadar aşk dolandırıcılığı teknikleri giderek daha karmaşık hale gelse de, güvenlik uzmanları belli noktalara dikkat ederek ve temel arka plan araştırmalarını yaparak kullanıcıların kurbana dönüşme ihtimalinin düşürülebileceğini savunuyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.