btbilgi

Google Chrome web tarayıcısı, üzerine yüklenebilen eklentiler sayesinde inanılmaz miktarda fazladan işlevselliğe kavuşmakta. Çok işe yarayan eklentilerden biri ‘The Great Suspender’ idi. Geçmiş zamanla yazıyoruz, çünkü bu eklenti birkaç gün önce Google tarafından tarayıcının mağazasından ve kullanımdan tamamen kaldırıldı. Yaklaşık 2 milyon kişinin günlük kullanmakta olduğu eklentinin silinme sebebi ise, birden bire kötü niyetli kod barındırmaya başlaması.

The Great Suspender eklentisi, Chrome web tarayıcısının yarattığı ciddi sorunlardan birini bir şekilde çözmeye yarıyordu. Bu eklenti tarayıcıda açık durması gereken ama sık kullanılmayan sekmelerin işlemlerini kapatıp, içeriklerini bellekten silmekteydi. Bu da tarayıcı tarafından tüketilen PC belleği miktarını gözle görülür biçimde azaltmaktaydı. Dolayısı ile de milyonlarca kullanıcı bilgisayarlarında bellek alanı kazanabilmek için eklentiyi kurdular ve kullandılar.

Chrome Unboxed ve Neowin sitelerinin verdiği bilgilere bakılırsa, açık kaynaklı bu eklentinin orijinal geliştiricisi eklentinin kodunu 2020’nin Haziran ayında kimliği bilinmeyen bir gruba satmış durumda. Eklentiyi satın alan kişiler ise kodu değiştirmişler ve tüm kullanıcıların bilgisayarlarında herhangi bir bilgi vermeden güncellenmesini sağlamışlar. Değiştirilmiş kod eklentinin GitHub deposunda da yayımlanmamış.

Sonuçta olan şey, tarayıcısında The Great Pretender eklentisi yüklü kullanıcıların bilgisayarlarında bir güvenlik açığı oluşturulması. Zararlı kodun sadece Chrome değil, aynı zamanda Microsoft’un Edge tarayıcısında da aktive olduğu aktarılıyor. Microsoft’ın Edge üzerindeki eklentiyi Kasım ayında kaldırdığı, fakat Google’ın eklentiyi geçen Perşembe gününe kadar tarayıcı mağazasında tutmaya devam ettiği bilgisi de verilmekte.

Güvenlik uzmanları eklentinin taşıdığı kötü niyetli kodun, bulaştığı bilgisayarlarda nasıl bir zarar verdiğine emin değil. Ama en azından eklentinin kullanıcıların bilgisayarlarına kasıtlı olarak gizlenmiş bazı veriler yüklediği biliniyor. Neyse ki kodun analizini yapmayı başaran uzmanlar, zararlı kodun en azından parola çalma işlevi olmadığını raporluyorlar.

The Great Suspender eklentisini aktif olarak kullanan kişiler, eklentinin web tarayıcısından aniden silindiğini ve Google’dan bir uyarı gördüler. Bu uyarıda eklentinin zararlı kod barındırdığı için kalıcı olarak kaldırıldığı yazıyordu. İşin kötüsü, eklenti ile geçici olarak durdurumuş sekmeler de bu işlem sonrasında tarayıcıdan silindi. Yani eğer eklentinin aktif olarak durdurduğu sekmelerdeki web sitelerinin ne olduğunu hatırlamıyorsanız, bundan sonra tekrar bulmanız mümkün olmayabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.