btbilgi

COVID-19 salgını tüm dünyayı çok büyük bir zorluğa sokarken, bir yandan da yıllar içinde oluşması öngörülen dönüşümlerin bir sene içinde gerçekleşmesine yol açtı. Karantina tedbirleri yüzünden tüketici alışkanlıkları kalıcı biçimde değişirken, tüm şirketler ve markalar kullanıcıların yeni beklentilerini karşılamaya uğraşmaktalar. Bu değişimi ortaya koyan araştırmalardan biri, uluslararası yönetim danışmanlığı şirketi Simon – Kucher & Partners tarafından yapılmış. Araştırma COVID-19 döneminin tüketicilerin online alışveriş alışkanlıklarını nasıl etkilediğini inceliyor.

Firmanın İstanbul biriminin 1.500 tüketici ile gerçekleştirdiği araştırmanın raporunda, her 10 müşteriden 9’unun alışveriş davranışlarının salgın yüzünden bir ölçüde değiştiği aktarılıyor. Katılımcıların yüzde 40’ı alışveriş davranışlarının kalıcı olarak değiştiğini söylerken, yarıdan fazlası (yüzde 51) ise geçici olarak değiştiğini ifade etmekte.

Araştırmada alışveriş alışkanlıklarındaki değişimin başında online alışveriş kanallarına geçiş bulunuyor. Tüketicilerin ikinci sırada belirttikleri önemli değişiklik harcamaların kısılması üzerine. Üçüncü sırada ise fiziksel mağazalardan yapılan alışverişlerde hijyen kurallarının ön planda tutulması geliyor. Katılımcıların yüzde 25’i sadece gerekli ürünleri öncelikli olarak satın aldıklarını belirtmekte. Tüketicilerin yaklaşık dörtte biri (yüzde 22) mahallelerindeki ve evlerinin yakın çevresindeki dükkanlardan alışverişi tercih ediyorlar.

Raporda salgından önceki döneme kıyasla, online pazar yerlerinin payının 2021 yılından itibaren daha hızlı artacağı öngörüsü mevcut. Buna paralel olarak, markaların online kanallarının daha da önemli hale gelmesi beklenmekte. Markaların kendi mobil uygulamalarının kullanım payının yüzde 11’den yüzde 15’e, web sitelerinin kullanım payının ise yüzde 20’den yüzde 22’ye çıkacağı tahmin edilmiş. Şirketlerin tüketiciler ile etkileşimlerinde aynı anda web sitesi, mağaza, mobil uygulamalar, çağrı merkezleri gibi kanalların tümünü birden kullandığı ‘omnichannel’ stratejilerinin güçlenmesi söz konusu.

Değişen tüketici davranışları arasında dikkat çeken bir diğer konu olarak, tüketicilerin satın almadan önce eskiye göre daha fazla araştırma yapması gösterilmiş. Rapora göre 10 müşteriden 9’u satın alma işlemi yapmadan önce araştırma yapıyor. 7’si ise araştırmayı online pazar yerleri üzerinden yapıyor. COVID-19 dönemi öncesine göre, tüketicilerin yüzde 77’si de daha fazla fiyat araştırması yapmaktalar.

Online alışveriş sitelerinin fiyatlandırma konusunu da yeniden gözden geçirmeleri gerekebilir. Katılımcıların yüzde 82’si fiyat konusunda hassas olduğunu söylemiş. E-ticaretin yükselişi ile birlikte ürünlerin kargo ücreti (yüzde 14) ve teslim zamanlaması (yüzde 11) da tüketicilerin öncelikleri arasına girmiş durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.