btbilgi

COVID-19 salgını sonucunda tüm dünyada insanların hayatları aniden ve kalıcı biçimde değişmek zorunda kaldı. Karantina tedbirleri yüzünden genç kuşaklar dışında orta yaş üzeri tüketiciler bile online alışveriş yapmaya başladı. Yemek siparişlerinden sağlık kontrollerine kadar bir çok sürecin dijital versiyonları daha fazla kullanılır oldu. Çalışanlar evden çalışmaya, öğrenciler online eğitime, farklı başarım seviyelerinde de olsa alıştılar. Online dünyaya katılımın bu kadar çabuk artması, siber suçluları da heveslendirdi. Dünya çapında geçtiğimiz sene en çok siber saldırıya uğrayan ülkeler listesinde Türkiye de var.

Alışmak zorunda kaldığımız tüm online faaliyetler beraberinde birçok siber güvenlik sorununu da beraberinde getirdi. Çeşitli siber güvenlik raporları, geçtiğimiz sene e-postalara yapılan saldırılarda, fidye yazılımları yoluyla para toplama ve oltalama faaliyetlerinde ciddi artışlar gözlemlendiğini aktarıyor. Evden/uzaktan çalışma yöntemi de, daha önce önemsenmeyen bazı güvenlik açıklarının siber suçlular tarafından kullanılmaya başlanmasına sebep oldu.

Bilişim hizmetleri sunan Teknoser firmasının konuyla ilgili verdiği bilgiye göre, dünya genelinde 2020 yılında siber güvenlik nedeniyle oluşan zarar 3 trilyon doları bulmuş. Bu rakamın 2021 yılında 6 trilyon dolara yükseleceği tahmin edilirken, Türkiye’de ise siber saldırılar nedeniyle zararların yüzlerce milyon TL’ye varmış olduğu hesaplanmakta.

Rapora bakılırsa 2018 yılında 73 bin siber saldırı vakası yaşayan Türkiye, 2019 yılında 150 bin civarında vaka yaşamış. 2020 boyunca bu rakamın 100 bin vakayı aştığı belirtiliyor. Saldırıya uğrama potansiyeline sahip olanlar sadece işletmeler değil. Teknoser firması ülkemizin başta enerji sanayisi kuruluşları olmak üzere, her türlü devlet ve yönetim kurumunun da eskisinden daha fazla tehlikede olduğunu söylüyor. Güvenlik uzmanları 2021 yılında da salgınla ilgili sorunların, onlara bağlı olarak da siber saldırıların artarak devam edeceğini öngörüyorlar.

Artık şehirlerin, altyapıların, farklı yaşamsal şebekelerin ve hatta bölgelerin kontrolünün tam dijital sistemlerle yapıldığını biliyoruz. Bu sistemlerin online bağlantıları, onları dışarıdan müdahalelere açık hale getirebilmekte. Savunma sektöründe çalışan şirketlerin siber güvenliklerinin de ülke güvenliği ile eşdeğer öneme sahip olduğu hatırlatılmakta. Siber güvenlik tedbirleri en baştan tasarlanmadan oluşturulan her türlü platformun saldırıya açık olduğu ve sonradan bu tedbirlerin alınmasının oldukça zorlaştığı ifade ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.