btbilgi

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de 2020 yılında herkes hayatının ciddi bir kısmını online şekilde geçirdi. Uzaktan çalışma, online eğitim ve e-ticaret geçen senenin sanal yaşamının en önemli konularıydı. Tam zamanlı online hayata geçişin en zor kısımlarından bir ise, evdeki diğer aile bireyleri ile birlikte karantinada ve kaotik bir ortamda çalışmak zorunda kalmak oldu. Özellikle evde çocuklar ile birlikte çalışmanın getirdiği zorlukları sıkça gördük. Online girişimcilere ve küçük işletmelere online servisler sunan GoDaddy, bu senaryolarda işe yarayabilecek bazı öneriler vermiş:

Programlı çalışın

Karantina yüzünden aileler online iş ve eğitim arasında denge kurmak zorunda kaldılar. Evden çalışan ebeveynler ve online derslere evden katılan çocuklar için uyumlu bir program oluşturmak çok işe yarayabilir. Fakat burada program yapmak kadar, onu karantina dönemlerinde sağlıklı biçimde sürdürebilmek de önem taşıyor. Herkesin yapacağı faaliyetlerin belli saatlerde olması ve bunlara herkesin uyması, hepsinin daha kontrol edilebilir hale gelmesini sağlayabilir denilmiş.

İşe belli zamanlar ayırın

Salgın yüzünden herkes evde kalınca, uzaktan çalışan aile bireyleri evde neyi ne zaman yapacaklarına dair sıkıntılar yaşadılar. Fakat herkesin ister çalışma, ister eğitim için olsun kendine özel zamana ihtiyacı olduğunu kavramak gerekli. Bu da ancak tüm ailenin anlayışı ve yardımı ile çözülebilir. En önemli tavsiye şu: Çalışma saatlerinizi planladığınızda, aile üyelerinize acil bir durum olmadığı sürece bu zaman dilimlerinde rahatsız edilmek istemediğinizi bildirin. Ayrıca çalışma sırasında kendinize özel bir oda ayırabiliyorsanız, bu da konsantrayon açısından faydalı olacaktır.

Telefon dışındaki kanalları kullanın

Küçük işletme sahiplerinin, müşterileri ve ekip üyeleri ile iletişim için diğerlerine göre daha fazla telefon kanalını kullanmaları söz konusu. Fakat evden çalışmak durumunda kalanlar için telefon her zaman en verimli iletişim yöntemi olmayabilir. Bu gibi zamanlarda işletmeyi evden yönetmeyi kolaylaştıran alternatifleri maksimum fayda ile kullanmak gerekli. Web sitesini ve sosyal medya hesaplarını tek bir platform üzerinden yönetmek, insanları online kanallara yönlendirip en son noktada kişisel olarak devreye girmek işleri kolaylaştırabilir.

Çevreden destek alın

Çocuklarınızın ihtiyaçlarını karşılarken bir yandan da işinizi yürütmeniz için ihtiyacınız olan desteği almanızın çeşitli yolları var. Yararlı tavsiyeler almak için diğer ailelerle online gruplara katılarak bir destek sistemi oluşturabilirsiniz. İşinize odaklanmanıza yardımcı olmak için akrabalarınıza ulaşarak gün içinde zaman bölüşümü yapmayı teklif edebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.