btbilgi

Her ne kadar otomotiv sektörüne tonla zorluk yaşatmış olsa da, küresel olarak bakıldığında 2020 aslında elektrikli otomobiller (EV) için iyi bir sene olmuş. Clean technica sitesinin 2020 yılı elektrikli araba satış raporuna bakılırsa, yılın ikinci yarısı rekorlarla dolu. Özellikle de son çeyreğin üç ayının EV satışlarında rekor üzerine rekor kırdığı aktarılıyor. Aralık ayının dünya çapında 500 bin’den fazla EV kaydedildiği bir dönem olması ön plana çıkartılan bulgulardan. 2020’nin kazananı ise Tesla ve markanın Model 3 aracı.

Raporda 2020’nin Ekim, Kasım ve Aralık aylarında üst üste elektrikli araba satışlarının katlandığı aktarılıyor. Özellikle 2020’nin Aralık ayının satışlarının, 2019’un aynı dönemindeki artış oranına göre yüzde 10’dan yüzde 41’e yükselmesine dikkat çekilmekte. Tüm küresel otomotiv sektörünün yüzde -14 oranı ile düşüş yaşadığı bir yılda, hem tam elektrikli (BEV), hem de hibrit (PHEV) modellerin bu kadar ilgi görmesi herkesi 2021 için umutlandırmış durumda.

2020 yılının kazanan elektrikli arabası Tesla Model 3

2020 yılının BEV ve PHEV toplam satışlarına bakıldığında, Tesla Model 3 aracının açık ara ile dünya lideri olduğu kolayca görülebiliyor. Aracın en çok satan araç ünvanını üst üste üçüncü kez alması, 2021 için önünün açık olduğuna bir işaret denilmiş. İkinci sıradaki Wuling Mini EV’nin sadece Çin için değil dünya pazarı için de bir sürpriz olduğu, satışlarının Tesla Model Y ve Volkswagen ID.3 gibi sıkı rakiplerini kolayca geçtiği ifade edilmekte. Üçüncü sıradaki Renault Zoe’nin ise pazara çıktığı 2012 yılından beri yıllık listelerde ilk kez ilk üçe girmesi de, aracın bilinirliğinin en sonunda zirve yaptığına bir işaret.

2020 yılının kazanan elektrikli arabası Tesla Model 3

Markalara bakıldığında ise Tesla yine şaşırtmayan birinciliğini devam ettiriyor. Marka listesinde 2018 ve 2019’dan sonra üçüncü kez birincilikte olan Tesla’nın 2021 yılında da lider olma ihtimalinin yüksekliğine kimse şüphe ile yaklaşmıyor denilebilir. Volkswagen’in 2020 yılında ilk kez ilk üçe girmesinin, firmanın elektrikli otomobillere doğru yüzünü sert şekilde çevirme stratejisinin sonuçlarını vermesi anlamına geldiğine değinilmiş. Üçüncü sıradaki BYD’nin ise ikinciliği bu sene Volksagen’e kaptırdığı ama ilk üçten düşmediği gözlemlenmiş.

Araç kategorilerine bakıldığında A segmentinde (küçük şehir arabaları) lider Çinliler ve özellikle Wuling Mini EV. B segmentinde (subkompakt araçlar) birinciliği Renault Zoe alırken, C segmentinde (kompakt sınıf) birinciliği Volkswagen ID.3 alıyor. Orta sınıf olan D segmentinde lider kaçınılmaz biçimde Tesla Model 3 ve en büyük boyu temsil eden E/F segmentlerinde ise liderlik Audi e-tron’un olmuş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.