btbilgi

Geçtiğimiz senelerde gıda teknolojileri ile ilgili en ilginç konulardan biri sentetik et üretimi oldu. Laboratuvarda geliştirilen hayvansal hücrelerden meydana getirilen sentetik etler, şu anda büyük fast-food veya dev market zincirlerinde çeşitli ürünlere dönüşmüş durumda. Benzer çalışmalar deniz mahsulleri için de yürütülmekte. Peki ya sentetik bitki teknolojisi denilince, o alanda ne gibi araştırmalar var?

İlk dikkatimizi çeken proje, MIT (Massachusetts Institute of Technology) bünyesindeki Draper Laboratuvarı’nda yürütülen bir çalışma oluyor. Projenin amacı, aynı laboratuvarda üretilen etler gibi bitki dokuları üretmek. Burada nihai hedef tarım ve ormancılık aracılığı ile imal edilen nesnelerin laboratuvar ortamında geliştirilmesi. Verilen bilgiye göre bu yaklaşımın birden fazla faydası var:

  • Ahşaptan elde edilen tüm ürünler sentetik şekilde üretilebilirse ormanları kesmeye gerek kalmayacak. Ürünler hücrelerin laboratuvarda çoğaltılması ile elde edilebilir.
  • Tarımsal üretimdeki verimsizlikler, aşırı su ve toprak harcanması gibi sıkıntılar ortadan kaldırılabilir.
  • Sentetik bitki hücreleri gelecekte modifiye edilebilir ve istenen özellikler verilerek yetiştirilebilir. Bunlarla üretilecek nesneler daha sağlam, daha uzun ömürlü olabilir.
  • Sentetik bitkilerden yapılan nesneler biyoçözünürlük özellikleri sayesinde doğaya zarar vermeyecekler.
  • Böylece plastikten imal edilen bir çok şeyin yerini organik materyallerden imal edilmiş sentetik ahşap alternatifleri alabilecek.
Sentetik bitki dokuları ile çevre korumada yeni çağ
Kaynak: MIT

Luis Fernando Velásquez-García, Ashley Beckwith ve Jeffrey Borenstein’in başını çektiği araştırma ekibi şimdilik sentetik bitki hücrelerinden masa veya sandalye üretecek aşamaya gelmemiş. Projede şimdilik petri tabaklarında hücre geliştirmekle meşguller. Bu POC (proof-of-concept) hücreleri, papatya ailesinin bir üyesi olan zenya bitkisinin hücrelerinden oluşturuluyor. Araştırmacılar zenya bitkisinden canlı hücreler almışlar ve bunları özel bir jel içinde büyütmeye başlamışlar. Kök hücreye çok benzer biçimde geliştirilen sentetik hücrelerin organik yapısı değiştirilerek onlarla birçok farklı şey yapmak söz konusu denilmekte.

‘Journal of Cleaner Production’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makaleye bakılırsa, sentetik hücrelerin güneş ışığı veya toprak olmadan geliştirilmesi mümkün oluyor. Bu anlamda topraksız hidroponik yeşil gıda üretimine benzer bir durum söz konusu. Buradaki en önemli fark, araştırma ekibinin tekniği ile yenilebilir yeşillikler yerine ahşap benzeri materyaller meydana getirilmesi. Fakat henüz alınacak çok yol ve yapılacak çok deneme olduğu da özellikle belirtiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.