btbilgi

Modern elektronik cihazların en büyük avantajlarından biri dijital bilgiye çok kolay ulaşmak, bilgiyi kolayca oluşturmak ve saklamak. Fotoğraflar, videolar, bireysel ve kurumsal metinler, belgeler ellerimizdeki akıllı telefonlarla bile hızla üretilip saklanabiliyor. Fakat dikkatsiz davranırsak, bu avantajları anında kaybetmemiz de olası. Her türlü teknolojik gelişmeye çabuk adapte olabilen Türk kullanıcıların en zayıf yanlarından biri, kullandığı dijital cihazlarda veri kaybı yaşadığında anında paniklemesi.

2020 yılı veri kayıplarında ciddi artışların görüldüğü bir dönem oldu. Özellikle uzaktan çalışma yaklaşımı dünyaya yayılınca, kullanıcıların daha az özen gösterdiği bilgisayarlarını evlerinde iş için kullanmaları gerekti. İnsanlar sabit diskler, dizüstü bilgisayarlar ve telefonlardaki kişisel veriler için gerekli koruma önlemlerine dikkat etmeyince sorunlar başladı. Veri Kurtarma Hizmetleri firması, geçtiğimiz sene kişisel cihazlardan veri kurtarma taleplerinin üst seviyelere çıktığını söylüyor ve bunun sebebi olarak da kullanıcıların verileri korumadaki bilinçsizliğini gösteriyor.

2020’den önce yaşadığımız günlük hayatta, daha çok fotoğraf ve videolar için veri kurtarma talebi ileten kullanıcıların fazla olduğu bilgisi verilmekte. Halbuki yeni normalde insanlar uzaktan çalışmaya başlayıp da şirket verilerine kişisel cihazları üzerinden erişim sağlayınca durum tersine dönmüş. Salgın döneminde bu taleplerin arasına şirket verilerinin kurtarılması da girmiş.

Dikkat çekilen nokta ise, kullanıcıların önce verilerine ulaşamadıklarına dair şaşkınlık içeren mesajlar yollamaları fakat sonrasında problemlerin çoğunlukla kullanıcı hatası nedeniyle gerçekleştiğininin anlaşılması. Kullanıcılar kendi hataları sonucunda veri kaybı yaşadıklarında, özellikle de bunlar kurumsal veriler olunca, büyük endişe dolu yardım taleplerinin alındığı ifade ediliyor.

Her ne kadar profesyonel veri kurtarma uzmanları verileri geriye döndürebilse bile, bu süreçte bilinçsizce yapılan kurtarma denemelerinin veri kayıplarının ciddi oranda artmasına neden olduğu belirtilmiş. Verilerinin büyük kısmının kurtarılamama sebebi olarak, cihazlara panik ile gerçekleştirilen yanlış müdahaleler gösterilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.