btbilgi

Son yıllarda kişisel verilerin toplanması, depolanması, işlenmesi ve korunması konularının ne kadar çok konuşulduğunu gördük. Hükümetler ve işletmeler veri korunması alanında düzenlemeler ile bir denge yakalamaya çalışırken, kullanıcılar ise gizliliğe daha fazla önem verir oldu. 2021 yılı gizlilik ve kişisel verilerle ilgili bir dönüm oluşturabilir. Kaspersky firmasının bu yöndeki öngörüleri şu şekilde:

Akıllı sağlık cihazları

Akıllı vücut tartıları, glikoz seviyesi izleyicileri, tansiyon monitörleri ve hatta diş fırçaları gibi akıllı sağlık cihazları son yıllarda çok yaygınlaştı. Kalp atış hızı takip sensörleri ve adım sayar mekanizmalar en ucuz aktivite bilekliği modellerinde bile standart olarak sunuluyor. Tüm bu akıllı cihazlar, pazarlamacılar ve sigortacılar açısından paha biçilmez değeri olan devasa miktarda veri üretmekte. Bu verilerin nasıl ve kimler tarafından kullanıldığı önümüzdeki dönemde sıkı şekilde gözlenecek.

Tüketici mahremiyeti

İnsanlar her geçen sene verilerinin izinsiz toplanmasına ve kullanılmasına karşı daha bilinçli hale geliyorlar. Kullanıcılar artık mahremiyet vaadine sahip hizmetleri tercih etmeye ve bunlar için ödeme yapmaya daha sıcak bakıyorlar. Bu işten en fazla faydalananlar da, gizlilik bilincini teşvik eden ve bunu ürünleri ile destekleyen tedarikçiler. Google, Apple ve Facebook gibi mimli markalara karşı alternatifler dikkat çekecekler.

Daha fazla düzenleme

Büyük teknoloji şirketlerinin topladığı kişisel veriler daha verimli ulaşım hizmetleri, çocuk istismarıyla mücadele veya istihbarat servisleri gibi alanlarda devletlerin çok işine yarayabilir. Ancak özel şirketler bu verileri paylaşmaya pek hevesli gözükmüyorlar. 2021 ve ötesinde devletlerin bu konuda ne gibi düzenlemeler ve regülasyonlar oluşturacağı merakla takip edilecek.

Davranışsal analiz

İşletmeler topladıkları verileri analitik süreçlerden geçirerek, tüketicilere yeni ürün tavsiye etmek veya kredi temerrüt riskini hesaplamak gibi servisler oluşturuyorlar. Veri uzmanlarının 2021’den itibaren daha verimli veri işleyebilmek için yapay zeka kullanımında daha da yaratıcı olması bekleniyor. Ama bu alandaki endişe verici bir başka gelişme, teknoloji firmalarının davranışsal analitik sistemlerine yeni veriler sağlayabilmek için kullanıcıların gizlilik anlayışını zorlayacak yöntemlere başvurması olabilir.

Farklılaşmış gizlilik araçları

Şirketler hangi verilere ihtiyaç duydukları konusunda optimizasyonlar yaptıkça ve tüketiciler de kontrolsüz veri toplamaya karşı geri adım attıkça, daha gelişmiş gizlilik araçları ortaya çıkıyor. Yeni nesil mobil cihazlara entegre edilmeye başlanan özel veri işleme donanımları sayesinde, kullanıcıdan toplanıp veri merkezlerine aktarılan veri miktarı önemli ölçüde sınırlanabilir. Verileri bulutta işlemek yerine, uç (edge) cihazlarda sinir ağları aracılığı ile veri işleme yapabilen araçlar ile veri paylaşımını azaltmak mümkün olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.