btbilgi

Evcil hayvanı olan kaç kişi acaba içinden “onun ne dediğini keşke anlayabilseydim” diye geçirmiştir? Bilim insanları hala kedi veya köpeklerin ne demek istediğini tam olarak çevirecek bir teknoloji oluşturamasalar bile, Petpuls isimli cihaz şimdilik buna en yakın şey. CES 2021 tüketici elektroniği fuarında tanıtılan cihaz, aynı zamanda fuarda bir İnovasyon Ödülü de kazanmış.

Petpuls köpeklerin havlamalarından, çıkarttıkları seslerden ve hareketlerinden onların ruh halini anlamaya çalışıyor. Cihaz beş farklı duygusal durumu saptayabilmek için ses tanıma ve yapay zeka teknolojilerinin bir karışımını kullanmakta. Köpeğini havlamasının ton ve perdesi anlık analiz ediliyor. Sonuçta köpeğin mutlu mu, endişeli mi, kızgın mı, üzgün mü veya rahat mı hissettiğini kullanıcıya söylüyor.

Beş farklı renkte ve iki farklı uzunlukta kayış seçeneği ile satın alınabilecek cihaz, beraberinde özel iOS ve Android mobil uygulaması ile gelmekte. Cihazın saptadığı ruh hali, kablosuz Wi-Fi ağ bağlantısı aracılığı ile hemen kullanıcının akıllı telefonundaki uygulamaya aktarılıyor. Petpuls sadece köpeğin ruh halini ölçmekle kalmıyor, günlük aktivitesini ve uyku durumunu ölçmeye de yarıyor. İçerdiği sensörler ve ivme ölçer sayesinde gün içinde ne kadar hareketli olduğunu, ne kadar uyuduğunu ve ne zaman yemek yediğini bilmek mümkün olacak.

Cihazın yapay zeka algoritmasını geliştirirken, Güney Kore’li üreticisi 50’den fazla köpek türünden elde edilen 10 bin’den fazla havlama ve hareket örneğinden faydalanmış. Ama cihaz önceden öğrendikleri ile de yetinmiyor. Köpeğinizden ses verisi topladıkça, bunların analizini de veritabanına ekleyerek daha akıllı hale geliyor. Cihazın araştırma ve test süreçleri Seul Ulusal Üniversitesi’de gerçekleştirilmiş. Ekip cihazın köpeğin ruh halini doğru tanıma oranının yüzde 80’in üzerinde olduğunu söylüyor.

Cihazın IP54 standartı seviyesinde suya dayanıklı olduğu, yani yağmurdan veya sıçrayan sudan etkilenmeyeceği belirtiliyor. Ama köpeği yıkarken takılı olmaması da tavsiye edilmiş. Cihaz tam şarjla 8 ila 10 saat arasında çalışabilmekte. Ağırlığı sadece 25 gram olduğu için de köpeğe fiziksel sıkıntı vermeyecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.