btbilgi

Ülkemizin girişimcilik ekosisteminde önemli rol oynayan Teknopark İstanbul, 2020 yılı ile ilgili performans bilgilerini verdi. Geçen sene 300 girişimci çeşitli destekler için Teknopark İstanbul’a başvurmuş. Bunların içinden 57 girişim yıl boyunca desteklerden faydalanmış ve 53 girişim de başarıyla mezun olarak teknopark bünyesinde Ar-Ge firması olarak yoluna devam etmeyi başarmış. Buna ek olarak, teknoparkın kendi kuluçka merkezi ‘Cube Incubation’ üzerinden üç yeni program başlatıldığı bilgisi veriliyor.

Teknopark İstanbul’dan girişimcilere üç yeni Cube programı

Girişimcilere farklı yönlerden destek olmayı amaçlayan Cube programlarının içerikleri şu şekilde:

Ideacube

Tamamen dijital ortamda uygulanan 2 aylık bir program olan Ideacube’da, fikir aşamasındaki girişimcilere online eğitim desteği verilmekte. Program yılda 6 kere düzenlenecek ve programa başvuran girişimcilerin başvuruları Ideacube Değerlendirme Kurulu tarafından incelenecek. Değerlendirme Kurulu’nda projesi onaylanan girişimciler 3 hafta boyunca online eğitim sürecine dahil olacak ve 6 farklı konu başlığı altında 5 saatten fazla online eğitimden faydalanacak. Proje sahibinin eğitimlere katılmasının önem taşıdığı programda ilgili girişim ekibinin diğer üyeleri de eğitimlere dahil olabiliyor. Program sonunda gerçekleşecek ‘Demo Day’ etkinliği sonrasında, başarılı bulunan girişimciler ekosisteme giriş yapabilecekler.

Campcube

6 aylık Campcube programı, proje fikrini doğrulamış ve ürün çıkarma aşamasındaki girişimcilere hitap ediyor. Burada girişimciler ürünlerini satışa hazır getirme amacıyla online eğitim, mentörlük, girişim analizi ve performans değerlendirme destekleri alıyorlar. Yılda 4 kere gerçekleştirilecek program boyunca, performans değerlendirme kriterleri yüksek girişimlere 3 ay ek süre imkanı sunacak. Programa başvuran girişimcilerin başvuruları Campcube Değerlendirme Kurulu tarafından incelenecek ve projesi onaylanan girişimciler 4 hafta boyunca online eğitime ve sonrasında diğer desteklerin yer aldığı sürece dahil olacak. 9 farklı konu başlığı altında 15 saatten fazla online eğitimlerin verileceği programda başvuru sahibinin eğitimlere katılması beklenirken ekibin diğer üyeleri de eğitim hakkından faydalanabiliyor.

Runcube

Bu programda projesini ürüne dönüştürmüş ve satışını gerçekleştirmiş girişimcilerin ölçeklenmesi ve pazarda rekabet edebilmesi hedeflenmekte. Girişimciler 6 ay boyunca online eğitim, mentörlük, danışmanlık, girişim analizi ve performans değerlendirme destekleri alacaklar. Runcube programı yılda 3 kere gerçekleştirilecek ve başvuran girişimcilerin başvuruları Runcube Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirmeye alınacak. Programda 10 farklı konu başlığı altında 25 saatten fazla online eğitim verilecek. Diğer programlarda olduğu gibi girişim ekibinin diğer fertleri de eğitime katılabiliyor. Ayrıca, hakediş oranı yüksek olan girişimler Boost Ofis desteklerinden de faydalanabilecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.