btbilgi

Araç teknolojileri öyle bir noktaya geldi ki, artık tasarlanan araçlar teknolojik sınırlara eskisi kadar takılmıyorlar. Yenilikçi motor, batarya ve enerji yaklaşımları sayesinde uçan araçlar geliştirmek bile göreceli olarak normal hale geldi. Bu alanda çalışan firmalardan biri Fransız start-up şirketi MACA. Geliştirdikleri araç tam olarak yarış arabası ve helikopter karışımı denilebilir. Geleceğin Formula 1 aracı diye lanse bile edilen aracın adı ise Carcopter.

MACA’nın tasarladığı bu fütüristik uçan araç, seyahat yöntemlerinde devrim yaratmayı amaçlamakta. Carcopter hidrojen yakıtı ile beslenen bir motora, süper aerodinamik bir gövdeye ve teorik olarak saatte 246 kilometre hıza sahip bir araç. Özellikle yarış senaryoları için planlanmış ilk prototip, gerçekten de geleceğin yarışlarında görmeyi bekleyeceğimiz cinsten.

MACA’nın kurucuları Thierry de Boisvilliers ve Michael Krollak’ın asıl derdi geleneksel içten yanmalı motorların neden olduğu çevre kirliliğine karşı teknolojiler geliştirmekmiş. Bu sebeple de Carcopter hidrojen enerjisi ile çalışan bir araç. Araç hidrojen yakıtı sayesinde daha güvenli ve daha çevreci bir sürüş sağlayacak. Gövdesinde bulunan altı adet 35kW kapasiteli elektrik motoru sayesinde de hızlı ve sessiz olacak. Bunların hepsi sonuçta sıfır karbondioksit emisyonu anlamına geliyor.

Geçtiğimiz Ocak ayında düzenlenen CES 2021 tüketici elektroniği fuarında gösterilen Carcopter’ın bir önceki konsept prototipi üçte bir boyunda ve 2 metre uzunluğundaymış. Şu andaki imal edilen yeni prototip model ise 600 kilogram ağırlığında ve 5,5 metre uzunluğunda. Sıradışı araç pistte sorunsuz şekilde hızlı gidebilmek için pilotuna yardımcı olacak yarı otomatik sürüş sistemi (Flight Controller System) ile donatılacak. Prototip versiyonun 2021’in sonunda ilk uçuşunu yapması ve 2023 yılında da gerçek yarış araçlarına karşı pistlere çıkması hedeflenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.