btbilgi

Bu yıl yalnızca sanal ortamda gerçekleştirilen CES 2021 tüketici elektroniği fuarında ilginç çözümler gösteren teknoloji devlerinden biri de Samsung oldu. Güney Koreli teknoloji firması, bir sürü ğrünün yanında, yeni ev tipi ev yardımcı robotunu da tanıttı. Adına ‘Bot Handy’ denilen robotun en güzel özelliklerinden biri, insanların yapmaya üşendiği veya sevmedikleri kirli bulaşıkları bulaşık makinesine koyma görevini üstlenebilmesi.

CNET’in haberinde Samsung Araştırma Başkanı Sebastian Seung’un şu açıklamasına yer verilmiş: “Dünyamız artık farklı görünüyor ve birçoğumuz yeni bir gerçeklikle karşı karşıya. Birçok değişikliğin yanı sıra, evlerimiz artık daha da büyük bir önem kazanmış durumda. Gerçekleştirdiğimiz yenilikler sizi ifade eden daha kişisel ve daha sezgisel deneyimler sağlamak için tasarlandı. Daha iyi bir gelecek için daima yeni nesil inovasyonlar üzerinde çalışıyoruz, bunların merkezinde de yapay zeka var.”

Samsung firması CES 2021’deki tanıtımında üç robot gösterdi. Bot Handy bunlardan birincisi. Onun dışında ikinci robot JetBot AI Plus akıllı bir süpürge ile güvenlik kamerasının karışımı denilebilir. Üçüncüsü olan Bot Care ise robotik bir asistan ve arkadaş görevi görecek. Firma yapay zekayı, hayatımızı tamamen dönüştürme potansiyeli olan bir teknoloji şeklinde algılıyor. Bu sebeple de tüm ürünlerinde kullanıcıların yapacaklarını tahmin etmeye çalışan teknolojiler kullanma eğilimindeler.

Bot Handy bir evde gezinerek gereken yerde fiziksel işlere yardımcı olmak için tasarlanmış. Değişik boyutlarda, şekillerde ve ağırlıklardaki nesneleri tanıyarak tutmak için yapay zeka algoritmaları kullanıyor. Ayrıca çeşitli nesnelerin yapıldığı malzemeler arasındaki farkları da algılayabilmekte. Robot bu bilgiyi, ev eşyalarını taşımak için doğru miktarda güç uygulayabilmek için değrlendirmekte. Böylece oda toplamak ya da bulaşıkları makineye koymak/çıkartmak gibi işlerde yardımcı olabilecek.

Robotun beyaz gövdesinin ön kısmında siyah bir ekran var. Bu ekrandan robotun çeşitli yüz ifadeleri verdiğini görebilirsiniz. Sahip olduğu tek kol ise bilek ve el parçaları ile bardağa içecek dökmek veya bir vazoya çiçek koymak gibi görevlerde esneklik sağlıyor. Bot Handy boyunu uzatıp kısaltabilir ve hem yere hem de yüksek dolaplara ulaşabilir. En kötü yanı ise, ne yazık ki Samsung’un bu robotların herhangi birini pazara sunacağının garantisi olmaması.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.