btbilgi

Günümüzde kaza veya hastalık nedeniyle bir kişide kemik eksikliği oluştuğunda, en geçerli yöntem hastanın vücudunun başka bir yerinden kemik örneği alıp eksik yeri onarmak oluyor. Kemik boşluklarını tamir etmek için çeşitli deneysel materyaller de tıpta kullanılmakta. Bu materyaller kemiğin iyileşmesi istenen yere kemik hücreleri ile birlikte konuluyor. Bir tür üç boyutlu mikro yapı iskelesi görevi yapan bu materyaller, gerçek kemik hücreleri yavaş yavaş gelişip eski halini alana kadar onlara destek oluyor. Ne yazık ki bu tedavi şekli çok uzun sürmekte ama üç boyutlu yazıcı ile yerleştiliebilecek bir kemik jeli bu alanda umut vaat ediyor.

Avustralya’daki New South Wales-Sydney Üniversitesi’nden bilim insanları, hastanın kendi canlı kemik hücrelerini içeren kalsiyum fosfat bazlı bir ‘biyo-mürekkep’ oluşturmuşlar. Uygulama için ‘ceramic omnidirectional bioprinting in cell-suspensions’ (COBICS) adı verilen özel bir biyo-baskı tekniği kullanılıyor. Geliştirilen toksik olmayan kemik jeli, 3D yazıcı aracılığı ile doğrudan hastanın kemik eksikliği bulunan bölgesine basılıyor.

Jel vücut sıvılarına maruz kaldıktan birkaç dakika sonra sertleşmeye başlamakta. Tam sertleştiğinde ise, mekanik olarak birbirine kenetlenmiş mineral nanokristallerinden oluşan kemik benzeri bir yapı haline geliyor. Katılaşan malzemenin içindeki canlı hücreler çoğalmaya başlıyor ve tedavi sonucunda gerçek kemiğe dönüşüyorlar. Verilen resmi bilgiye göre bu teknoloji hayvanlar üzerinde denenme aşamasına kadar gelmiş durumda.

Bu teknolojinin benzer deneysel kemik yapılandırma yöntemlerine göre bir avantajı var. Canlı hücreler içeren diğer kemik oluşturma materyalleri ile üretilen implant parçaların genellikle önceden toksik kimyasallar ve yüksek sıcaklık fırınları aracılığı ile oluşturulması gerektiği aktarılıyor. Karşılaştırıldığında, COBICS tekniğindeki kemik jeli vücuda zararsız ve doğrudan kemiğe baskı yapılıp tedavisi hızlandırıyor.

Tekniğin diğer potansiyel kullanım alanları ise çeşitli projelerde veya ilaç testlerinde kullanılmak üzere canlı kemikler üretilmesi şeklinde belirtilmiş. Araştırmanın ayrıntıları ‘Advanced Functional Materials’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makalede bulunabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.