btbilgi

Yapılan araştırmalar KOBİ’lerle ilgili önemli bir gerçeği ortaya koymakta. KOBİ yöneticileri, siber saldırganların büyük kazanç için öncelikle büyük ölçekli şirketleri hedefleyeceğine inanıyorlar. Halbuki durum bu kadar basit değil. Siber suçlular daha kolay birer hedef olarak gördükleri KOBİ’leri avlamaya ve verilen hasarı artırmaya yıllardır devam etmekteler. 2020 yılında gerçekleşen fidye saldırılarının yüzde 71’i KOBİ’lere yönelik olurken, bir siber saldırı için ortalama maliyetin 35 bin dolara varabildiği saptanmış.

Komtera Teknoloji firması KOBİ’lerin başlarına bir siber saldırı gelmeden önlem almalarının önemine dikkat çekerek, bu yolda geçerli bazı aksiyonları şöyle özetlemiş:

  • Bulut tabanlı sistemler erişilebilir, uygun maliyetli ve verimli olsa da hepsi aynı güvenlik seviyesini sunmuyor. KOBİ’ler bulut tabanlı sistemler seçerken güvenlik seviyesine ve alt yapısına dikkat etmeli.
  • Ağ güvenliği stratejileri, bilgisayar ağlarının yetkisiz kullanımını ve kötüye kullanılmasını önlemek açısından önemli. Wi-Fi ağına erişimi güçlü bir şifre ile kısıtlamak, KOBİ’lerin siber güvenlik olaylarına kurban gitme olasılığını azaltıyor.
  • Güvenlik duvarları KOBİ’ler ile siber saldırganlar arasında çok önemli bir bariyer olabilir. Özellikle mobil cihazlara karşı artan siber saldırılara hazırlıklı olmak için, şirketlerin izin verdikleri erişimleri güvenli bir şekilde takip etmesi ve izinsiz erişimlere karşı koruması gerekiyor.
  • Cihazları ve yazılımları güncellenmemiş halde bırakmak, KOBİ’lerin yaptığı en büyük hatalardan biri olarak görülmekte. Siber güvenliğini geliştirmek isteyen şirketlerin, sistemlerinin güvenliği için teknolojik araçları düzenli olarak güncellemeleri ve yeni sürümlere yükseltmeleri tavsiye edilmiş.
  • Olası bir siber saldırıya karşı hasarı en aza indirmek isteyen KOBİ’ler için bulut tabanlı bir ortamda yedeklemeler yapılması ve bu yedeklemelerin ara ara güncellenmesi faydalı olmakta.
  • Veri ihlallerinin çok ciddi bir kısmının şirket içi çalışanlar tarafından gerçekleştirildiği araştırmalarla kanıtlanmış durumda. Çalışanlar şirketlerinin hesaplarına, işletim sistemlerine ve ağlarına rahatça erişebildiği için büyük güvenlik açıkları doğurabiliyorler. Kullanıcıların sistemlere, dosyalara ve verilere erişiminin sıkıca kontrol edilmesi öneriliyor.
  • Siber güvenlik için özel ekiplere sahip olmayan KOBİ’lerin önem vermesi gereken konulardan biri çalışan eğitimi. Her geçen gün daha da fazla siber saldırı tekniği geliştiren hackerlere karşı çalışanları düzenli olarak eğitmek ve şirketin izlediği güvenlik protokollerini aktarmak gerekli.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.