btbilgi

Siber güvenlik dünyasında siber dolandırıcılık en yaygın gerçekleştirilen suçlardan biri. Genelde yasadışı maddi kazanç elde etmek amacıyla işlenen bu suçların başa en bela olanlarını, güvenlik firması ESET beş kategoride toplamış:

Online alışveriş

Salgının ilk yayıldığı aylarda sağlık ürünleri, maske, dezenfektan ve çeşitli önleyici ilaçların tedarik sıkıntısı yaşandı. Bu gibi krizlerden faydalanan siber suçlular, insanları sahte ürünlere veya fırsatlara yöneltiyor. Bir diğer popüler yöntem ise ünlü markaların sitelerini kopyalayıp, lüks ürünleri ucuza satıyor gibi gözükmek. Bu yöntemde tüketici satın aldığını zannettiği ürüne hiç ulaşamıyor, ayrıca kredi kartı ve kimlik bilgilerini de suçlulara kaptırıyor.

Para kuryeliği

Her zaman popüler olan online arkadaşlık hizmetleri suçlular için siber dolandırıcılık fırsatları anlamına geliyor. Para kuryeliği dolandırıcılıklarında suçlular kullanıcıya yakınlık göstererek güvenini kazanıyorlar. Bir süre sonra kullanıcıya online şekilde para veya çek yolluyorlar ve kurbanın bunu başka birine yollamasını istiyorlar. ESET’e göre bu dolandırıcılıkta çekin sahte çıkması ve bankanın çeki kurbanın ödemesini istemesi mümkün. Veya bir suç grubunun para transferinin kullanıcı üzerinde yapılıyor olması ve daha sonra aktarım yapan kişinin suçlanması mümkün.

Piyango ve ödül kazanma

Sibr suçlular bu teknikte önce potansiyel kurbana para veya lüks bir ödül kazandığını belirten bir mesaj yolluyorlar. E-posta, SMS, sosyal medya veya mesajlaşma servisi iletisi ile gelen metinde kullanıcının ödülü almak için sınırlı zamana sahip olunduğu önemle belirtiliyor. Kurbanın ödülü alabilmesi için vergi, gönderi masraflarını veya başka kurgulanmış masrafları karşılaması talep edilmekte. Kurban istenen parayı yasal yollarla ödedikten sonra ise iletişim kesiliyor ve hiçbir ödüle kavuşulmuyor. Benzer bir teknikte kurbanların, büyük ödül kazandıran bir yarışmaya veya piyangoya katılma hakkı kazanmak için ödeme yapması talep ediliyor.

Sahte vergi kurumu

Yerel bir vergi kurumunun kimliğine bürünerek kimlik hırsızlığına yönelik e-postalar yollamak da sıkça görülen yöntemlerden. Burada kurbanların kişisel ve finansal bilgileri hedefte. Bu siber dolandırıcılık yönteminde, kurbanın vergi beyannamesinde bir yeri yanlış doldurduğu iddia ediliyor. Kullanıcıda etki yaratan bir başka sahte uyarı ise, vergi ödeme tarihinin geçtiği ve hemen ödenmezse ceza kesileceği bilgisi. Kurban bu şekilde panikletilerek fazla düşünmeden ödeme yapması sağlanıyor.

Yatırım dolandırıcılığı

Yukarıdaki diğer dolandırıcılık yöntemleri gibi, bu da benzer yaklaşım stratejileri içermekte. İnsanlar kolay ve hızlı para kazanma vaadi ile belli şeylere yatırım yapmaları için teşvik edilmekte. Eğer kurban bir araştırma yapmadan bu sahte fırsata atlarsa hem parasını hem de finansal bilgilerini suçlulara kendi eli ile verebiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.