btbilgi

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) 2050 yılına kadar havacılıktaki karbon emisyonlarını, 2005 yılındaki seviyelerin yarısına düşürme gibi iddialı bir hedefe sahip. Kurum bu amaçla tüm havacılık teknolojileri, uçak üreticileri ve havayolu firmalarının bu yönde çalışmalar yapmasını teşvik ediyor. Bu alanda gerçekleştirilen önemli projelerden bazıları elektrikli uçaklar ve geleneksel uçak yakıtlarına alternatifler. Boeing de ikinci kategorideki projelerden birini yürütmekte.

Firma yeni bir açıklamasında, 2030 yılına kadar yüzde 100 biyoyakıt veya sürdürülebilir havacılık yakıtı kullanan ticari yolcu uçaklarını müşterilerine teslim etmeye başlayacağını duyurdu. Boeing bu projeye yeni başlamış değil. Hatta epeyce ilerlediler bile, çünkü firmanın yüzde 100 biyoyakıt kullanan ticari uçağı ilk uçuşunu 2018’de yapmıştı. 2018’in Mayıs ayında biyoyakıtla çalıştırılan bir FedEx Corp 777 kargo uçağı Seattle’dan Memphis’e gidiş-dönüş yaparak dünyanın ilk ticari uçuşunu gerçekleştirmişti.

Air Transport Action Group’un verdiği bilgiye bakılırsa, tüm ticari uçuşlar küresel karbondioksit emisyonlarının yaklaşık yüzde 2’sini ve nakliye emisyonlarının yaklaşık yüzde 12’sini oluşturmakta. Havacılıktan kaynaklanan emisyonların yaklaşık yüzde 80 kadarı 1.500 kilometre ve üzerindeki mesafeli uçuşlarda meydana gelmekte. Henüz buna gerçek bir sürdürülebilir alternatif de uygulamaya sokulabilmiş değil.

Ama denemeler yapılıyor. Günümüzde geleneksel jet yakıtı ve biyoyakıtlar yüzde 50 oranında karıştırılıp kullanılabilmekte. Ama bunun teknik yakıt spesifikasyonları açısından maksimum sınır olduğu aktarılıyor. Yani yüzde 100 biyoyakıt kullanılabilmesi için uçak üreticilerinin jet motoru geliştiren teknoloji firmaları ile yakından çalışmaları, teknolojilerin değişmesi ve uçakların da buna uygun şekilde ya dönüştürülmesi veya baştan uyumlu üretilmesi gerekli. Boeing de bu konudaki gelişmeleri zamanı geldikçe paylaşacağını ama 2030’a kadarki yol planlarının tamamını şu anda veremeyeceğini açıklamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.