btbilgi

2020 yılı bize yeni bir fobi kazandırdı diyebiliriz. Bu fobi, üzerinde Koronavirüs olduğundan şüphelenilen yüzeylere dokunmama şeklinde özetlenebilir. Virüsün yayılması üzerine yapılan tüm araştırmalar Koronavirüs’ün sadece havada değil, farklı yüzeylerde belli süre aktif kalabildiğini de gösteriyor. Her ne kadar düzenli temizlik ve hareketlerimize biraz dikkat sayesinde bu yayılma faktörü dikkate alınamayacak kadar azalsa da, salgın endişesi insanların yeni davranışlar edinmesine yol açtı. ‘Kinetic Touchless’ gibi teknolojiler ise insanların bu değişen davranış kalıplarına hitap ediyor.

Singapur merkezli stüdyo Stuck Design’ın geliştirdiği Kinetic Touchless, bir düğmeye fiziksel olarak basmadan onunla basıyormuş gibi etkileşime girilmesini sağlıyor. Teknolojinin özünde, kullanıcıların normalde dokunarak elde ettikleri tepkinin bir benzerini elde ederek yeni davranış kalıplarını normalleştirme yatmakta. Bu yeni etkileşim teknolojisinin uygulandığı cihazlar kullanıcının parmak hareketini takip ediyor ve buna uygun şekilde düğmeye kendi kendine basıyor.

Stüdyonun açıklamasında şu bilgi verilmiş: “COVID-19 yüzünden artan temassız etkileşimler için devreye sokulan çoğu temassız teknoloji, etkinleştirilmiş bir düğmeyi belirtmek için ışıklı veya vızıltılı statik bir sensör kullanmakta. Bu da düğme ile olan etkileşimi büyük ölçüde azaltıyor. Kinetic Touchless’da ise düğme hareketi geri bildirim haline getirilmekte.”

Bu yöntemde sağlanan temassız etkileşim, düğmenin içine entegre edilen bir sensör sayesinde gerçekleştiriliyor. Mesela bir asansörde gideceğiniz katın düğmesine basmak için parmağınızı yönlendirirsiniz. Normalde düğmeyi etkinleştirmek için fiziksel şekilde basmanız gerekir. Düğmenin mekanik veya dokunmatik olması fark etmez. Kinetic Touchless özelliğine sahip bir düğme ise içindeki sensör ile parmağın yaklaştığını belli bir mesafeden anında saptayabiliyor. Sensör parmağı algıladığı anda da düğme içindeki motorla kendi kendine geri çekiliyor ve sanki düğmeye kullanıcı basmış hissi veriliyor.

Stüdyo bu temassız teknolojinin asansör düğmelerinin ötesine geçebileceği konusunda da bir vizyona sahip. Teknolojinin kullanıldığı düğmeler mutlaka geriye çekilmek zorunda değil. Kullanıcı ile etkileşim halinde düğmeler veya istenen mekanik parçalar itme ve kaydırma gibi çeşitli hareketler de yapabilecekler. Stüdyo bu teknoloji sayesinde dokunmatik butonların da ötesinde bir çözüm sunarak, insanların hastalık endişesine kapılmadan yeniden fiziksel dünya ile etkileşime girebileceğini savunuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.