btbilgi

Avrupa İlaç Ajansı’nın (European Medicines Agency – EMA) görevi, Avrupa Birliği (AB) için ilaçları değerlendirmek ve onaylamak. AB’ye bağlı bir bilimsel kurum olan EMA’nın sorumlulukları arasında merkezi olarak yetkilendirilmiş ürünlerin ve ulusal yönlendirmelerin değerlendirilmesinin koordinasyonu, teknik rehberlikler geliştirme ve işletmelere bilimsel tavsiyeler sunmak var. 2020’deki COVID-19 salgını sebebi ile, ne yazık ki EMA da siber suçluların odak noktalarından biri haline gelmiş. Hatta geçen ay bir siber saldırıya uğradığı duyurulmuştu.

EMA şimdi yeni bir duyuru yaptı ve saldırıda çalındığı saptanan belgelerin bir kısmının siber suçlular tarafından online olarak yayınlandığını açıkladı.  Resmi basın açıklamasında şu cümlelere yer verilmekte: “EMA’ya yapılan siber saldırıyla ilgili devam etmekte olan soruşturmaya göre, COVID-19 ilaçları ve aşılarıyla ilgili üçüncü taraflara ait bazı belgelere yasa dışı şekilde erişim sağlanmış ve bu belgeler internete sızdırılmıştır. Bu konuda emniyet yetkilileri gerekeni yapacaktır.”

Konuyla ilgili bilgileri gözden geçiren siber güvenlik firması ESET, çalınan belgelerin muhtemelen aşı üzerinde çalışan şirketlere ait belgeler olduğuna dikkat çekiyor. Her ne kadar ajansın açıklamasında sistemlerinin çalışmakta olduğu, aşıyla ilgili değerlendirme ve onay çizelgesinde bir aksama olmadığı belirtilse de bir yandan adli soruşturmanın devam etmekte olduğu da raporlanmış.

Verilen bilgiye bakılırsa EMA’nın yaşadığı veri ihlali bir BT uygulamasıyla sınırlı durumda. Saldırı sırasında siber suçluların COVID-19 ilaçları ve aşılarla ilgili bilgiler içeren dosyaları direk hedefledikleri aktarılmakta. Bu dosyalar arasında e-posta ekran görüntüleri, EMA görevli yorumları ile Word, PDF ve PowerPoint belgeleri bulunmakta. Sızıntıda belgeleri çalınan şirketlere hemen gerekli bilgiler verilmiş.

Şu anda dünya üzerindeki en çok talep edilen Koronavirüs aşısını geliştiren BioNTech ve Pfizer, belgeleri dışarıya sızan şirketler arasında. İş ortakları bu ciddi veri ihlali ile ilgili şu ortak bildiriyi paylaşmış: “Pfizer ve BioNTech şirketlerinin COVID-19 aşı adayı ‘BNT162b2’ye ait olan ve EMA’nın sunucularında saklanan düzenleyici şartlarla ilgili bazı belgelere yaşa dışı erişim sağlandığını öğrendik. Bu olayla bağlantılı olarak BioNTech veya Pfizer sistemlerinin herhangi bir ihlale maruz kalmadığını belirtmek isteriz. Çalışmaya katılanların kimliğinin, erişim sağlanan veriler üzerinden belirlendiğine dair bir bilgimiz bulunmamaktadır.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.